ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

BASIN DUYURULARI

Tarih : 08.06.2021

1. NATO’ya entegrasyon, akreditasyon ve aktivasyon süreci 08 Haziran 2020 tarihinde Kuzey Atlantik Konseyi (NAC) onayı ile tamamlanarak “Uluslararası Askeri Kuruluş” statüsüne ulaşan Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığının (DGMM/NATO MARSEC COE) resmî açılış töreni 11 Haziran 2021 tarihinde icra edilecektir.

2. NATO’ya akredite olan 26’ncı Mükemmeliyet Merkezi olan MARSEC COE Karargâhı Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Yerleşkesi/İstanbul’da faaliyetlerine devam etmektedir. NATO MARSEC COE’nin kurucu ülkesi Türkiye, sponsor ülkeleri Yunanistan ve Romanya’dır. Önümüzdeki dönemde merkeze Portekiz’in de katılımı beklenmektedir.

3. NATO MARSEC COE’nin misyonu; Deniz Güvenlik Harekâtı ile ilgili kapsamlı, yenilikçi ve zamanında konu alan uzmanlığı sağlayarak NATO ve Ortaklık Ülkelerinin yeteneklerini artırmaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Okunma Sayısı : 132