ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

TATBİKATLAR

Tarih : 20.11.2019

1. Doğu Akdeniz-2019 Davet Tatbikatı; 09-20 Kasım 2019 tarihleri arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca Doğu Akdeniz’de icra edilecektir.

2. Tatbikatın maksadı; jenerik senaryoya istinaden çok uluslu katılımla, kurumlar arası iş birliği tesis edilerek çok tehditli ortamda müşterek harekât imkân ve kabiliyeti kazanılması, insani yardım/afetlere müdahale usullerinin denenmesi ile 2023 ve 2028 yıllarında NATO Deniz Unsur Komutanı (MCC) görevini devralması planlanan Türk Yüksek Hazırlık Seviyeli Deniz Kuvvetinin eğitimlerinin yapılması maksadıyla fiilî bir tatbikat icra etmektir.

3. Tatbikata;

   a. Millî unsurlar olarak;

      (1) Deniz Kuvvetleri Komutanlığından; 32 gemi, deniz karakol uçakları, deniz helikopterleri, insansız hava araçları, amfibi deniz piyade birlikleri, SAT ve SAS görev timleri ile Deniz KBRN Timi ve Mobil Eğitim Timi,

      (2) Kara Kuvvetleri Komutanlığından; taarruz ve genel maksat helikopterleri,

      (3) Hava Kuvvetleri Komutanlığından; deniz harekâtına taktik hava desteği (F-16, F-4 uçakları), Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçakları ile nakliye uçakları ve KBRN Timi,

      (4) Jandarma Genel Komutanlığından; helikopter ve arama kurtarma timleri,

      (5) Sahil Güvenlik Komutanlığından; arama kurtarma korveti ve sahil güvenlik botları,

      (6) Askerî unsurlara ilave olarak sivil kamu, kurum ve kuruluşları ile müşterek eğitimler kapsamında; İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, AFAD, Türk Kızılayı ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi,

   b. Ayrıca;

      (1) Azerbaycan, Brezilya, Gürcistan, İtalya, Kuveyt, Lübnan, Meksika ve Katar’dan toplam 40 Gözlemci,

      (2) Romanya’dan 2 Karargâh Subayı,

      (3) Bulgaristan’dan BGS VERNI, Pakistan’dan PNS ALAMGIR ve Romanya’dan ROS REGELE FERDINAND fırkateynleri,

      (4) İtalya’dan 1 denizaltı,

      (5) Biri Pakistan ve biri Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere 2 Deniz Karakol Uçağı,

      (6) Pakistan’dan 1 Deniz Özel Kuvvet Timi,

      (7) Ürdün’den 1 Gemiye Çıkma Timi,

      (8) Amerika Birleşik Devletleri ve Romanya’dan toplam 3 Sağlık Personeli,

      (9) NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2), NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu (SNMCMG-2) unsurları ve NATO Deniz Komutanlığı (MARCOM) personeli olmak üzere 12 dost ve müttefik ülkeden katılım sağlanacaktır.

Okunma Sayısı : 172