ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

TATBİKATLAR

Tarih : 08.03.2019

1. Mavi Vatan-2019 Taktik Tatbikatı 27 Şubat-08 Mart 2019 tarihleri arasında Dz.K.K.lığınca Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz’e istinaden icra edilecektir.

2. Tatbikatın maksadı,

   a. Jenerik bir senaryoya istinaden Ana Ast Komutanlık Karargahları ve Harekat Merkezlerinin çalışma usüllerini test etmek,

   b. Görev Grubu seviyesinde mevcut harekât nevilerini denemek,

   c. Diğer Kuvvet K.lıkları ile müşterek/birlikte çalışabilirlik usullerini ve karşılıklı destekleme imkan kabiliyetlerini denemek, katılacak unsurların harbe hazırlık seviyelerini yükseltmektir.

3. Tatbikat Deniz Kuvvetleri K.lığı bünyesinde ilk defa 3 denizde (Karadeniz, Ege ve D.Akdeniz) aynı anda icra edilecektir.

4. Tatbikata; Dz.K.K.lığı, K.K.K.lığı, Hv.K.K.lığı ve Sahil Güv.K.lığından birlikler ile su üstü, su altı ve hava platformları iştirak edecektir.  

5. Tatbikat 2018 yılında teşkil edilen Deniz Harp Merkezi K.lığında kurulacak Tatbikat Kontrol Merkezi tarafından sevk ve idare edilecektir.

6. Mavi Vatan-2019 Taktik Tatbikatı, 27 Şubat 2019 günü, birlik ve gemilerin Karadeniz Ereğli, Umuryeri, Gölcük, Erdek, Foça, Aksaz, Mersin ve İskenderun’dan hareketleri ile başlayacak; tatbikat esnasında deniz harekât görevleri ile kriz ve harp dönemine yönelik eğitimler ve silah atışları yapılacaktır.

7. Tatbikat sonrasında, 06-08 Mart 2019 tarihleri arasında tatbikata iştirak eden 67 unsur tarafından, 3 denizde 33 yurtiçi ve 7 yurtdışı liman olmak üzere toplam 40 liman ziyareti icra edilecektir.

8. Tatbikat kapsamında karargahlar jenerik senaryoya istinaden harekat planlama süreçlerini işletecek ve bu planlar “Milli ve Yerli” olarak geliştirilen Deniz Harp Oyunu Sistemi’nde (DEHOS) denenerek, tatbikatın Bilgisayar Destekli olacak şekilde de icrası sağlanacaktır.

9. Tatbikata ilişkin Deniz Harp Merkezi Komutanlığı/Gölcük’te 26 Şubat 2019 günü saat 16.00’da önceden duyurulan plana uygun olarak basın brifingi icra edilecektir.

Okunma Sayısı : 1885