ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

AMFİBİ ÇIKARMA GEMİ PROJELERİ


Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) Projesi

Türk Deniz Kuvvetleri için gelişim sağlanması gerekli alanlardan biri de güç aktarımı, stratejik intikal ve hareket kabiliyetidir. Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisinin hizmete girmesi ile birlikte TSK, söz konusu kabiliyetlere sahip olacaktır. Bu sayede, Türk Silahlı Kuvvetleri, anavatandan uzak coğrafyalarda, insani yardım harekâtından muharip olmayanların tahliyesine, arzu edilen bir bölgede kara harekâtı icra edilebilmesinden başka ülkelerin üslerine bağımlı olmadan hava harekâtı yapabilme imkânına kadar uzanan geniş bir yelpazede önemli yetenekler kazanmış olacaktır. Bu itibarla LHD projesi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin dünya üzerindeki prestijini artıracak en önemli projelerden birisidir. LHD Projesi, içinde taşıyacağı LCM (Mekanize Çıkarma Aracı), ZAHA (Zırhlı Amfibi Hücum Aracı), LCVP (Zırhlı Personel Taşıma Aracı), rehberleme maksatlı komutan vasıtası ve RHIB (Sert karinalı şişme bot) tedariklerini de kapsamaktadır. LHD, helikopterler ile birlikte tank ve zırhlı personel araçları da dâhil olmak üzere muhtelif amfibi araç ile bir Amfibi Deniz Piyade Taburunu taşıma ve dünya üzerindeki istenen hedefe yönlendirme kabiliyetine sahip olacaktır. Ayrıca üzerine konuşlandırılacak taarruz uçakları ile hem hava savunma harbi hem de amfibi harekâta yakın hava desteği yeteneği de kazanılacaktır. Türk Deniz Kuvvetlerinin bugüne kadar sahip olduğu en büyük gemi olacak LHD Sınıfının ilk gemisi olan ANADOLU’nun inşa faaliyetlerine Sedef Tersanesi’nde 30 Nisan 2016 tarihinde başlanmıştır. ANADOLU’nun 2021 yılında Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmete girmesi planlıdır.

                                

                                 Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU’nun tam harekât yeteneğini kazanması için Türk Silahlı Kuvvetleri ve tedarik makamlarımızın bilgi, tecrübe ve imkânları seferber edilerek projeye ait tüm alt bileşenler bir zaman uyumu içerisinde ilerlemektedir. LHD projesi, üzerindeki hava vasıtaları ve çıkarma araçları ile beraber bir bütün olarak ele alınmaktadır. Hâlihazırda inşa faaliyetleri SEDEF tersanesinde devam eden LHD’nin etkin olarak kullanılması, özellikle üzerinde taşıyacağı hava vasıtalarına bağlıdır. Bu kapsamda LHD ile uyumlu olarak Taarruz Uçakları, Taarruz Helikopterleri, Çok Maksatlı Orta Yük Nakliye Helikopterleri, Havadan Erken İhbar Helikopterleri, Genel Maksat Helikopterleri, Gemiye Konuşlu İnsansız Hava Araçları da envantere kazandırılacaktır.

Temsili Taarruz Uçağı

                                                                                                                                                      

                                                                                                                                                                                                                                                                             

Amfibi Gemi (LST) Projesi

Uzak mesafelere güç aktarımı ihtiyacı; hava savunma imkân ve kabiliyeti olan, geniş hacmi ile araç ve insanların belli bir süre korunaklı şekilde barınabileceği ve personel ile malzemenin nakil edilebileceği LST (Landing Ship Tank) tipi gemilerin tedarik edilmesini zorunlu hale getirmiştir. Proje kapsamında olan 4 adet LST’den ilki TCG BAYRAKTAR (L-402) 22 Nisan 2017 tarihinde, ikinci gemi TCG SANCAKTAR ise (L-403) 07 Nisan 2018 tarihinde Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmete girmiştir. Diğer 2 adet LST’nin 2023-2024 yıllarında hizmete girmesi planlıdır.  TCG BAYRAKTAR (L-402), gelişmiş ileri muhabere elektronik ve komuta kontrol imkânları ile harekât ve lojistik görevlerine katkı sağlamanın yanı sıra gerektiğinde doğal afet görevlerini yerine getirebilecek imkân ve kabiliyetlere de sahiptir.