ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

DENİZALTI PROJELERİ


Havadan Bağımsız Tahrik Sistemli (REİS Sınıfı) Denizaltı Projesi

Yeni Tip Denizaltı projesi kapsamında 6 adet denizaltının inşa edilmesi planlıdır. Bu kapsamda Gölcük Tersanesi Komutanlığında havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltıların inşasına yönelik hazırlıklar ve altyapı faaliyetleri tamamlanarak ilk denizaltı olan PİRİREİS’in inşa faaliyetlerine 28 Eylül 2015 tarihinde fiilen başlanmıştır. 1’inci, 2’nci ve 3’üncü denizaltı mukavim tekne inşa faaliyetlerine devam edilmektedir. 2022-2027 yılları arasında hizmete girmesi planlı REİS Sınıfı denizaltıları Türk Deniz Kuvvetlerinin ilk havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltıları olacaktır.

 

Denizaltıların Gölcük Tersanesi’nde inşa edilmesi, Milli Denizaltı Projesi’nin hayata geçirilmesinde önemli bir aşama olacaktır.

Hidrojen Yakıt Hücresi teknolojisi ile geliştirilen Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip olacak denizaltılar, satha çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekât icra etme imkân ve kabiliyetine sahip olacaktır. 1850 ton deplasmana sahip olan REİS Sınıfı denizaltılar gelişmiş ağır torpidolar ile deniz ve kara hedeflerine karşı güdümlü füze atma kabiliyetine sahip olacaktır.Sessiz seyir yapma kabiliyetine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetlerinin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacaktır.

25’inci Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU 28 Eylül 2015 tarihinde icra edilen törende PİRİREİS’in ilk kaynağını yapmıştır.