ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

YARDIMCI GEMİ PROJELERİ


Lojistik Destek Gemisi Projesi

Deniz Kuvvetleri K.lığının ihtiyaçları kapsamında inşa edilen iki adet Lojistik Destek Gemisinden ilki, YZB. GÜNGÖR DURMUŞ (A-574) 08 Ekim 2016 tarihinde, ikinci gemi ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ (A-575) ise 08 Temmuz 2017 tarihinde yapılan törenle denize indirilmiştir. 

Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi (MOSHIP), Kurtarma ve Yedekleme Gemileri Projeleri

Türk Deniz Kuvvetlerinin su üstü ve su altında ağır denizlerde kurtarma yeteneğine sahip olması maksadıyla Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi (MOSHIP)’nin tedarikine ilişkin proje 10 Haziran 2005 tarihinde başlatılmış, TCG ALEMDAR adı verilen gemi 28 Ocak 2017 tarihinde Türk Deniz Kuvvetlerine katılmıştır.

TCG ALEMDAR, sahip olduğu Milli ve NATO derin su kurtarma araçları ile hasar görmüş denizaltıdaki personele yaşam desteği vermekte, 600 metre derinliğe kadar denizaltıdan personelin kurtarılmasını sağlamakta, suüstü gemileri için kurtarma görevini, sualtı çalışmaları ve enkaz kaldırma çalışmalarını icra edebilmektedir.

Bu proje sayesinde NATO unsurları ile ortak çalışabilirlik sağlanmış ve etkin bir denizaltı kurtarma imkân ve kabiliyetine sahip olunmuştur.

Kurtarma ve Yedekleme Gemileri, açık deniz yedeklemesi, denizaltı kurtarma harekâtına destek, yara alan/karaya oturan/arıza yapan gemilerin kurtarılması/ yedeklenmesi, suüstü atışlarında hedef çekme ve gemi yangınlarına müdahale etme imkânına sahiptir.

 

 

 

 

Ayrıca; Kurtarma ve yedekleme görevlerini icra etmek üzere TCG IŞIN (A-583) 22 Temmuz 2017, TCG AKIN (A-584) 29 Aralık 2017 tarihinde hizmete girmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) Projesi

 

Dünya denizlerinde icra edilecek harekâtta ulusal ve uluslararası görev kuvvetlerini desteklemek üzere tedarik edilmesi planlanan Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) projesi başlatılmıştır.

DİMDEG'in ana görev fonksiyonu İdari ve Lojistik faaliyetler kapsamında Muharebe Hizmet Desteğidir. Amfibi Harekât ve Malzeme Nakli görev fonksiyonu ile Barışı Destekleme ve Doğal Afet Yardım Harekâtına da katkı sağlayacaktır. 

DİMDEG’in tasarımı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tamamlanmıştır. Geminin 2024 yılının Mart ayında hizmete girmesi planlanmaktadır.