ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

YERLİ GÜDÜMLÜ MERMİ VE TORPİDO PROJELERİ


SATIHTAN SATIHA GÜDÜMLÜ MERMİ PROJESİ (ATMACA)

Deniz Kuvvetlerinin güdümlü mermi sistemleri ve mühimmatını karşılamak üzere başlatılmış bir projedir. Söz konusu silah sistemleri, Türk mühendisleri tarafından, milli teknoloji kullanılarak ve milli savunma sanayimiz tarafından üretilerek, firkateynlerimize entegre edilecektir. Halihazırda, silah sisteminin test atışları başarıyla icra edilmektedir.

MODERN DENİZALTI TORPİDOSU PROJESİ (AKYA)

AKYA Modern Torpido Projesi ile birlikte Türkiye, milli imkanlarla üretilen ilk güdümlü torpidosunu envanterine kazandırmış olacaktır. Su üstü gemilerine ve denizaltılara atış yapılabilen milli modern torpido, Deniz Kuvvetlerinin bir çok platformuna, milli atış kontrol sistemleri ile birlikte entegre edilecektir. Şu anda proje, milli imkanlarla bir geliştirme ve üretim sürecindedir. Milli tesislerde ve milli teknoloji ile atış testleri başarı ile devam etmektedir.