ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargah Binası Tarihçesi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargah Binası’nın temeli 6 Ağustos 1956 tarihinde dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Sadık ALTINCAN tarafından atılmıştır.

Binanın tamamının kesin bitiş ve teslim tarihi 10 Temmuz 1961‘dır. Ancak bina muhtelif aşamalardan geçerek genel olarak 1960 yılı sonu itibariyle iskan edilebilecek hale gelmiştir. 1961 yılının Ocak ayında dönemin Milli Savunma Bakanı Merhum Emekli Orgeneral Sn. Fahri ÖZDİLEK tarafından verilen bir emirle söz konusu binaya Deniz ve Hava Kuvvetleri Karargahlarının müştereken yerleşmeleri karar altına alınmıştır.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı Milli Savunma Bakanlığı binasında işgal etmiş olduğu 54 oda ve Bakanlığın girişindeki barakalar ile Konur Sokak’ta bir apartmanın katlarında bulunan bir kısım daire ve grupları ile 15 Ekim -31 Ekim 1961 tarihleri arasında yeni karargah binasına nakledilerek yerleştirilmiştir.Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargah binası inşasının tamamlandığı 1985 yılına kadar bu bina Hava Kuvvetleri ile müşterek kullanılmıştır.

17 Ağustos 1999 Marmara Depremini takiben Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargah Binasının Depreme Karşı takviye edilmesi kararlaştırılmıştır. Deprem takviyesi ve ek yeni bina yapılması amacıyla Sahil Güvenlik Komutanlığına ait Devlet Mahallesi Merasim Sok.10 numaralı Çankaya/Ankara’da bulunan Yeni Karargah Binası ve müştemilatı geçici olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı kullanımına verilmiştir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı geçici olarak Komutanlık ve Başkanlıklar kısmı olmak üzere iki bloktan oluşan Sahil Güvenlik Komutanlığı yeni binasına 10 Aralık 2003 tarihi itibariyle taşınmıştır.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı Binası Deprem Takviye İnşaatının geçici kabulu 21-30 Eylül 2005 tarihleri arasında, kesin kabulü ise 13-17 Mart 2006 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Yeni karargah binasına taşınma faaliyetleri 2005 yılının Kasım ayı içerisinde gerçekleşmiştir.Bina, mevcut haliyle çevreye daha uyumlu bir hale getirilmiş ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarına 40-50 yıl daha hizmet vermesi sağlanmıştır.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargah binası, İnönü Bulvarında, kuzeyinde Ankara-Eskişehir Devlet Karayolu ve Genelkurmay Başkanlığı Karargahı, güneyinde M.S.B.lığına tahsisli arazi ve Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Daire Başkanlığı, doğusunda Dikmen Caddesi ve T.B.M.M., batısında da Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargah binası ile çevrili mevkide bulunmaktadır.