ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

Deniz Teknik Komutanlığı Tarihçesi

Görevleri

Deniz Teknik Komutanlığının vazifesi,
“Deniz Kuvvetlerinin harbe hazırlığının en üst seviyede idame edilmesine yardımcı olmak maksadıyla görevlendirildiği Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı yüzer/uçar/dalar platformlar ile kıyı birliklerine yönelik modernizasyon projelerini yürütmek, yeni hizmete girecek gemilerin proje süresince idari/teknik süreçlerini takip ve koordine etmek” olarak belirlenmiştir.
Deniz Teknik Komutanlığı yukarıda belirtilen vazife çerçevesinde bağlısı Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM), Dizayn Proje Ofisi (DPO) Müdürlüğü, Proje Kontrol Ofisi (PKO) Müdürlüğü ve diğer birimler ile;
● Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı yüzer/uçar/dalar platformlar ile kıyı birliklerine yönelik modernizasyon ve ARGE faaliyetlerini yürütmek,
● Platform ve sistemlerinin milli imkânlarla tasarım, geliştirme ve üretim faaliyetlerini gerçekleştirmek,
● Alan uzmanlıkları kapsamında teknik danışmanlık desteği vermek,
● Görevlendirildiği modernizasyon projeleri çerçevesinde sivil ve askeri tersanelerde inşa edilen gemilerin proje süreçlerinin teknik takip, kontrol ve koordinesini sağlamak suretiyle,
Deniz Kuvvetleri Komutanlığının harbe hazırlığının en üst seviyede geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Deniz Teknik Komutanlığı tarafından yürütülen projelere ait detay bilgilere Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Resmi İnternet Sitesinin ana sayfasında bulunan “Modernizasyon” sekmesi altından ulaşılabilmektedir.


Tarihçesi


Deniz Teknik Komutanlığı


Deniz Teknik Komutanlığı, yukarıda belirtilen görevleri deruhte etmek maksadıyla 11 Ağustos 2017 yılında kurulmuştur. Deniz Teknik Komutanlığının kurulmasıyla Araştırma Merkezi Komutanlığı, Dizayn Proje Ofisi ve Proje Kontrol Ofisi Müdürlükleri aynı çatı altında birleştirilerek Deniz Teknik Komutanlığı teşkilatına dâhil edilmiştir.
Bununla birlikte Deniz Teknik Komutanlığı Onarım Destek Komutanlıklarının yönetim kontrolü görevini yürütmüştür. Bu görev 2019 yılından itibaren Deniz Kuvvetleri Teknik Başkanlığı tarafından devralınmıştır.
Ayrıca Deniz Teknik Komutanlığı, sivil ve askeri tersanelerde inşa faaliyetleri devam eden/önümüzdeki dönemde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girecek platformları denize iniş tarihinden itibaren geçici teslimine kadar personeli ile birlikte kuruluşunda bulundurmaktadır.
Deniz Teknik Komutanlığı mevcut görevlerinin takip ve koordinesini kuruluşunda bulunan Teknik ve İdari Grup Başkanlıkları vasıtasıyla yürütmektedir.
Deniz Teknik Komutanlığı karargâhı, Araştırma Merkezi Komutanlığı ile birlikte Kaynarca/Pendik’te, Dizayn Proje Ofisi ve Proje Kontrol Ofisi Müdürlükleri MSB İstanbul Tersanesi K.lığı sınırları içerisindeki DPO binasında konuşludur.


Araştırma Merkezi Komutanlığı


Deniz Kuvvetleri Komutanlığı kendi bünyesindeki araştırma geliştirme faaliyetlerine Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası dönemde 1975 yılında Gölcük Tersanesi Komutanlığı içinde oluşturulan bir grupla başlamıştır.
1998 yılında gruplar arası yakın koordinasyon ihtiyacı ve işbirliğinin sağlanarak sinerji oluşturulması amaçlarıyla yazılım geliştirme, teknik geliştirme, elektronik harp araştırma ve akustik araştırma alanlarında uzman gruplar Araştırma Merkezi Komutanlığı çatısı altında toplanmış, Araştırma Merkezi Komutanlığı ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı APGE ve BİLKARDES Başkanlığına bağlanmıştır.
İlk olarak Gölcük’te kurulan Araştırma Merkezi Komutanlığı zaman içinde konuş değiştirerek 1999 Depremi sonrası Deniz Harp Okulu tesislerine, 17 Ağustos 2001’de de MSB İstanbul Tersanesi Komutanlığı kışlası içerisinde inşa edilen yeni binasına taşınmıştır.
05 Ağustos 2010 tarihinde APGE ve BİLKARDES Başkanlığının lağvedilmesini müteakip Araştırma Merkezi Komutanlığı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teknik Başkanlığına bağlanmış, 21 Ağustos 2017 tarihinde Deniz Teknik Komutanlığı kuruluşuna alınmıştır.
Araştırma Merkezi Komutanlığı görevlerini teşkilatında bulunan;
● Modelleme ve Simülasyon
● Elektronik Harp
● Akustik Araştırma Grup Başkanlıkları ile
● Yazılım Geliştirme, Sistem Mühendisliği ve Elektronik Geliştirme Grup Başkanlıklarından oluşan Savaş Sistemleri Başkanlığı vasıtasıyla yürütmektedir.
Araştırma Merkezi Komutanlığı; suüstü, sualtı, deniz hava ve kıyı birlikleri için,
● Savaş Yönetim Sistemleri,
● Sensör ve Sensör Kontrol Sistemleri,
● Silah ve Atış Kontrol Sistemleri,
● Keşif, Gözetleme ve Link Sistemleri
ana görev alanlarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığının uzman kurumudur.
Araştırma Merkezi Komutanlığı’nın aktif olarak görev aldığı bazı projeler aşağıda listelenmiştir:
● Gemi Entegre Savaş Yönetim Sistemi (GENESİS SYS)
● Milli Arakatman Yazılımı (GENIEWARE)
● Uzun Ufuk Keşif Gözetleme Sistemi
● Ağ Destekli Veri Entegre Savaş Yönetim Sistemi (ADVENT SYS)
● Preveze Sınıfı Denizaltı Milli Üretim Entegre Denizaltı Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN)
● Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD)
● ESSM Güdümlü Mermi Atış Kontrol Sistemi
● DERFA - Değiştirilebilir Radyo Frekans Alıcısı
● ATMACA Güdümlü Mermisi
● Dijital Darbe Analizcisi (DDA) Elektronik Destek Sistemi
● MİLGEM Sonar
● AKYA Torpidosu


Dizayn Proje Ofisi (DPO) Müdürlüğü


Dizayn Proje Ofisi (DPO) Müdürlüğü, çalışmalarına Türkiye’nin ilk milli deniz harp platformu olan, MİLGEM Projesini gerçekleştirmek amacıyla, 1997 yılında Taşkızak Tersanesi Komutanlığı bünyesinde oluşturulan ekip ile başlamış ve 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi sonrası taşınmasını müteakip MİLGEM Proje Ofisi adı altında İstanbul Tersanesi Komutanlığı bünyesinde 12 Mart 2004 tarihinde kurulmuştur.
Mayıs 2004’te fiilen başlatılan Milli Gemi (MİLGEM) Projesi ile Türkiye’de ilk defa olarak günümüz teknolojisine uygun, yüksek standartlara ve harp gücüne sahip bir su üstü harp gemisinin tasarım ve entegrasyonu yerli sanayinin desteği ile Dizayn Proje Ofisi (DPO) Müdürlüğü tarafından millî imkânlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu proje ile teknolojik açıdan birçok kritik sistemin millileştirilmesi sağlanmış, bu alanda bilgi birikimi elde edilmiş ve ülkemizde gerçek anlamda teknoloji üretilmeye başlanmıştır. Bu proje ile ülkemiz milli muharip gemi tasarım ve inşa kabiliyetine sahip ülkeler arasına girmiştir. Aynı zamanda Milli Savunma Sanayi firmalarına da özgüven sağlamıştır. Performans sorumluluğu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda olacak şekilde tüm tasarım ve entegrasyon faaliyetleri DPO Müdürlüğü tarafından icra edilen MİLGEM Projesi kapsamındaki gemilerden TCG HEYBELİADA (F-511), TCG BÜYÜKADA (F-512), TCG BURGAZADA (F-513), ve TCG KINALIADA (F-514); sırasıyla 2011, 2013, 2018 ve 2019 yıllarında hizmete girmiştir.
Dizayn Proje Ofisi (DPO) Müdürlüğü, muharip sınıf gemilerin;
● Platform tasarımını,
● Makine sistemleri tasarımını,
● Elektrik sistemleri tasarımını,
● Savaş sistemleri tasarımını,
● Sistem entegrasyon tasarımını,
● Bütünleşik Lojistik Destek (BLD) ve inşa teknik desteğini gerçekleştiren,
● Gemi inşa standartlarını oluşturan,
Deniz Kuvvetleri Komutanlığının uzman kurumudur.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tasarım görevi verilen muharip unsurlara ait gemi inşa projelerinin platform tasarımı ve platform/savaş sistemleri entegrasyon tasarım faaliyetlerini yürütmek, bu faaliyetlerin kurumsal olarak geliştirilmesine yönelik tedbirler almak ve sorumluluğundaki tasarım görevlerini Deniz Kuvvetleri Komutanlığının diğer birimleri ile koordineli bir şekilde icra etmek amacıyla 2010 yılında Dizayn Proje Ofisi (DPO) Müdürlüğü olarak yeniden isimlendirilmiş ve Eylül 2015 tarihinden itibaren İstanbul Tersanesi Komutanlığı yerleşkesindeki yeni binasında faaliyetlerine devam etmektedir.
2011 yılında verilen Denizde İkmal ve Muharebe Destek Gemisi tasarım direktifi kapsamında;
● Ön ve kontrat dizayn çalışmaları tamamlanmış,
● Detay tasarım faaliyeti tasarım ve inşa sorumluluğu yüklenici de olacak şekilde yükleniciye devredilmiştir.
2014 yılında verilen İstif Sınıfı Fırkateyn tasarım direktifi kapsamında;
● MİLGEM Projesi devam gemisi İstif Sınıfı Fırkateyn ön ve kontrat dizayn çalışmaları tamamlanmış,
● 2017 yılında başlatılan inşa faaliyetlerine esas detay dizayn çalışmalarının büyük bölümü tamamlanmıştır.
● İmzalanan sözleşme kapsamında yüklenici firma tarafından kalan bölümler için başlatılan detay dizayn çalışması ve dokümantasyonunun Dz.K.K.lığı adına inceleme ve onay faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.
2019 yılında verilen Hava Savunma Harbi Muhribi tasarım direktifi kapsamında konsept/ön tasarım faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.
Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi kapsamında dizayn kontrol faaliyetlerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı adına devam edilmektedir.


Proje Kontrol Ofisi (PKO) Müdürlüğü


Proje Kontrol Ofisi (PKO) Müdürlüğü 31 Ağustos 2015 yılında özel sektör tersanelerinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için gerçekleştirilmesi planlanan/gerçekleştirilen gemi tasarım ve gemi inşa faaliyetlerinin daha iyi yönlendirilebilmesi ve kontrol edilebilmesi maksadıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teknik Başkanlığı bağlısı olarak kurulmuştur.
Proje Kontrol Ofisi (PKO) Müdürlüğü, halen Deniz Teknik komutanlığı bağlısı olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığının sivil tersanelerde inşa edilen/edilmesi planlanan yüzer platformlarının platform sistemleri, savaş sistemleri, kullanıcı ve BLD faaliyetlerinin proje süreçleri kapsamında yerinde takip, kontrol ve koordinesini sağlayan Deniz Kuvvetleri Komutanlığının uzman kurumudur.
Deniz Teknik Komutanlığı bağlısı Proje Kontrol Ofisi (PKO) Müdürlüğü hâlihazırda devam eden;
● Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD)
● Test ve Eğitim Gemisi (TVEG)
● Türk Tipi Hücumbot (TTHB)
● Akaryakıt Gemisi Tedarik
projeleri kapsamında yerinde takip, kontrol ve koordine faaliyetlerini yürütmektedir.