ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI AMBLEMİNİN VE BRÖVESİNİN ANLAMI


          Birçok yönüyle diğer meslek gruplarından farklı olan denizcilik kendine has terim, deyim ve kültüre sahiptir. Denizcilik ve deniz kültürü birbirinden farklı, ancak birbiriyle beslenen kavramlardır. Deniz kültürü nesiller boyunca aktarılan, yaşam tarzına adapte edilebilen, dönemsel olarak farklılıklar göstermekle beraber temelinde değişmeyen değerleri barındıran bir olgular bütünüdür. Denizcilik ise bu değerleri hayata geçiren, yaşatan faaliyetlerin tümüdür.

          Türk Silahlı Kuvvetlerinde semboller 4,5x5,5 cm ölçülerinde olup, ait olduğu birliğin özelliklerini ifade eden yıldız, rakam ve şekillerden oluşmaktadır. Yukarıdaki bilgiler ışığında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı amblemini ve içindeki bröveyi denizcilik terimleriyle incelediğimizde;

          Halat, bitkisel sentetikten yapılmış, bükümlenerek birbirine sarılmış, bükülmeye ve çekmeye uygun urgandır, kolay kopmaz.

          Amblemin ve brövenin çevresindeki halat; Deniz Kuvvetlerinin çağın değişen dinamiklerine ayak uyduran, modern yapısıyla geçmişine bağlı geleceğe dönük yüzünü, amblem ile bröve arasında kalan beyaz zemin geleceğin aydınlığını temsil eder.

          Zincir, gemi demirine bağlanan ve anele olarak tabir edilen baklalardan oluşan demire yön veren güç grubudur.

          Beyaz zemin üzerindeki zincirin her bir baklası personeli, baklaların birbirine geçmesi personelin bağlılığını ve zincir, personelin bağlılığından doğan gücü temsil eder.

          Mavi, zaferin rengi olup denize ve Barbaros’un “Denize hakim olan cihana hakim olur” sözüne atıfta bulunmaktadır.

          Flama, iki veya üç köşeli küçük boyutlu işaret olarak kullanılan bayraktır. Her geminin Komutanının flaması gemi direğine çekilir. Flama direkte ise Komutan gemidedir. Buradan hareketle;

          Kırmızı şerit üzerindeki dört yıldız, Komutanın rütbesinin Oramiral olduğunu belirtir.

          Çıpa, deniz taşıtlarını bir yerde sabit tutmak için suyun dibine bırakılan, iki veya daha çok kanca şeklinde kolu bulunan, uzun bir zincire bağlı metalden yapılmış denizcilik aletidir.

          Brövede mavi zemin üzerindeki çıpa vatana ve denize olan bağlılığı temsil eder.

          Çıpa üzerindeki al bayraklı kalkan gerektiğinde savaşçılığı, amblemin alt kısmındaki 1081 tarihi, büyük Türk Denizcisi Çaka Bey’in  Doğu Roma ile Peçenekler arasındaki mücadeleden faydalanarak, 1081 yılında Doğu Roma’nın elindeki İzmir’i ele geçirmesi ve daha sonra bölgedeki gemi ustalarını kullanarak yaklaşık 40 parçalık bir donanma oluşturmasını, yani Türk Deniz Kuvvetlerinin kuruluş tarihini simgeler.