ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

(E) TUĞAMİRAL MUSTAFA İPTEŞ


1960 yılında Tekirdağ’da doğan Emekli Tuğamiral Mustafa İPTEŞ, 1981 yılında Deniz Harp Okulu’ndan mezun olarak Donanma’ya katılmıştır. 1981-2005 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığının çeşitli gemilerinde branş subaylığı, bölüm amirliği ve TCG YILDIRIM fırkateyni Komutanlığı görevlerinde bulunan (E) Amiral İPTEŞ, ayrıca yurt içinde kurmaylık ve yurt dışında yüksek lisans eğitimleri ile çeşitli karargah görevlerinde bulunmuştur.

  5’inci Muhrip Filotillasi Komodorluğu görevini müteakip 30 Ağustos 2006 tarihinde Tuğamiralliğe terfi ederek 2006-2010 yılları arasında Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı görevinde bulunan (E) Amiral İPTEŞ, bu görevi esnasında hidrografi ile ilgili çeşitli uluslararası faaliyetlere katılmış ve bu kapsamda;

2006-2010 yılları arasında, Karadeniz’e sahildar ülkelerin üyesi olduğu “Karadeniz ve Azak Denizi Seyir Güvenliği Çalışma Grubu Başkanlığı’nı yürütmüş,

2009-2010 yıllarında, 19 ülkenin üyesi olduğu Akdeniz ve Karadeniz Hidrografi Komisyonu Başkanlığı’nı yapmıştır.

  23-27 Nisan 2012 tarihleri arasında Monaco'da yapılan Uluslararası Hidrografi Konferansında gerçekleştirilen seçimde, Uluslararası Hidrografi Örgütü (International Hydrography Organisation-IHO) Direktörlüğü’ne seçilen (E) Amiral İPTEŞ, 01 Eylül 2012 tarihinde başladığı görevini 2017 yılına kadar 5 yıl süre ile yürütmüştür. 28 Nisan 2017 tarihinde çeşitli ülkelerden 8 adayın katıldığı IHO Direktörlüğü seçiminde (E) Amiral İPTEŞ IHO Direktörü olarak yeniden seçilmiş olup, Eylül 2020'de görevini tamamlamıştır.

IHO'da ikinci defa bir Türk temsilcinin üst düzey yöneticiliğe seçilmesi, uluslararası toplumun hem (E) Amiral İPTEŞ'in ehil yöneticiliğine olan güvenin göstergesi, hem de ülkemizin dünya denizciliğinde güçlenen konumu ve prestijinin yansımasıdır. Dünyada uluslararası denizcilik alanında önde gelen örgütlerden biri olan IHO; seyir emniyetini desteklemek ve deniz çevresini korumak maksadıyla 1921’de kurulmuş olan, dünyadaki hidrografi ve deniz haritacılığı faaliyetlerinin uluslararası standartlarını ve koordinasyonunu sağlayan teknik bir örgüttür. Merkezi Monaco’da bulunan IHO’ya 85 ülke üye olup, Türkiye IHO'nun 67 yıldır üyesidir.

  (E) Amiral İPTEŞ’in denizcilik, deniz güvenliği, seyir emniyeti, hidrografi, oşinografi, deniz haritacılığı, deniz araştırmaları, deniz hukuku ve deniz çevresinin korunması alanlarında çeşitli ulusal ve uluslararası konferans bildirileri ve yazılı eserleri bulunmaktadır.

  Uluslararası platformda en etkin ve saygın örgütlerden birinin yöneticisi olarak ülkemizi ve Türk Deniz Kuvvetlerini başarıyla temsil eden Emekli Tuğamiral Mustafa İPTEŞ’e üstün başarılarının devamı ile esenlikler dileriz.