ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

ŞEHİT PİLOT ÇARKÇI YÜZBAŞI MEHMET FETHİ BEY


1887 yılında Istanbul Ayaz Paşa’da doğmuş, 1904 yılında Deniz Çarkcı Lisesinden Çarkçı Teğmen olarak mezun olmuştur.  1908 yılında Üsteğmenliğe, terfi etmiş, 1910 yılında Hamidiye Kruvazöründe çarkçı olarak görevlendirilmiştir.

1911 yılında silah tamir fabrikasına atanmış burada da yaklaşık bir yıl görev yaptıktan sonra uçak makinisti olarak yetiştirilmek üzere 20 Temmuz 1912 tarihinde İngiltere’ye eğitime gönderilmiştir.

Uçuculuk konusunda büyük bir yeteneğe sahip olduğunun anlaşılması üzerine makinist eğitimi yerine pilotaj eğitimine alınmıştır.

Balkan Savaşlarında pilot olarak büyük başarılar göstermiş, gümüş liyakat madalyası almış, aynı zamanda Türk Havacılık tarihinde savaş görevi alan ilk sekizTürk pilotundan biri olmuştur. Türk Havacılık tarihinde bir çok ilke imza atan Mehmet Fethi Bey 27 Şubat 1914’de İstanbul-İskenderiye uçuş görevinde iken Şam yakınlarında uçağı düşmek suretiyle Şehit olmuştur.

Şehadetini müteakip dönemde Meğri ilçesinin adı onun anısına Fethiye olarak değiştirilmiştir.