ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

Akdeniz Kalkanı Harekatı

  01 Nisan 2006 tarihinde Doğu Akdeniz’de Ceyhan terminali çıkışlı stratejik petrol ulaştırmasının güvenliğinin sağlanması, bölgedeki muhtemel risk ve tehdit unsurlarına (muhtemel insan/uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, Kitle İmha Silahları (KİS)'nın yayılması faaliyetleri ve terörizm bağlantılı diğer yasa dışı faaliyetler) karşı caydırıcılık sağlanması ve NATO’nun bölgedeki deniz güvenliği çabalarının desteklenmesi maksadıyla başlatılmış,

  GKRY'nin sözde MEB'indeki devam eden arama ve sondaj faaliyetleri, Yunanistan'ın öncülüğünde Yunanistan, GKRY ve Mısır arasında son dönemde giderek artan deniz yetki alanlarına yönelik iş birliği gayretleri, Suriye'deki istikrarsız ortamdan kaynaklanan kriz, bölge dışı aktörlerin Doğu Akdeniz'deki artan faaliyetleri nedeniyle Akdeniz Kalkanı Harekatı'nın amacı ve kapsamı genişletilmiştir.

  Akdeniz Kalkanı Harekatı’na bir fırkateyn, bir korvet, iki hücumbot ve bir denizaltı ile devam edilmektedir.