ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

Birleşik Görev Kuvveti

(DENİZ HAYDUTLUĞU İLE MÜCADELE FAALİYETLERİ)

  Somali’de devam eden istikrarsızlık nedeniyle Türk ticaret gemilerinin de yoğun bir şekilde seyir yaptığı Aden Körfezi’nde ticaret gemilerine yönelik deniz haydutluğu faaliyetlerinde artış yaşanmıştır. Bu bağlamda, deniz haydutluğunun engellenmesi ve mücadele esaslarına yönelik olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından 2008 yılında konuyu doğrudan ele alan beş karar kabul edilmiştir. (BMGK 1816,1838,1844,1846 ve 1851)

  Alınan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde uluslararası meşruiyeti daha da kuvvetlendirilen deniz haydutluğu eylemleriyle kolektif mücadele kapsamında, 13 Ocak 2009 tarihinden itibaren deniz haydutluğuna karşı harekât icra etmek maksadıyla Aden Körfezi ve Somali açıklarında ABD Merkezi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (U.S. Naval Central Command (USNAVCENT)) bağlısı Deniz Unsur K.lığı Karargâhı-Manama/BAHREYN’de konuşlu Birleşik Deniz Kuvvetleri (Combined Maritime Forces (CMF)) emrinde Birleşik Görev Kuvveti-151 (CTF-151) teşkil edilmiştir.

  TBMM tarafından 10 Şubat 2009 tarihinde verilen ve her yıl bir yıl süreyle uzatılan yetkiye istinaden o tarihten günümüze kadar Aden Körfezi, Somali açıkları ve mücavir bölgelerde vuku bulan deniz haydutluğu ve silahlı soygun eylemleriyle mücadele etmek maksadıyla uygun periyotlarda CTF-151 emrinde bir fırkateyn görevlendirmesi yapılmaktadır.

  CTF-151’in komutası, sonuncusu 25 Haziran-10 Aralık 2020 tarihleri arasında olmak üzere toplam altı kez Türk Deniz Kuvvetleri tarafından icra edilmiştir.

  Dünyanın en modern sistemleri ile donatılmış Türk fırkateynleri, deniz alaka ve menfaatlerimizin korunması, ticari gemilerimizin güvenliğinin sağlanması ve dünya barışına katkı sağlamak üzere görev yapmakta, Türkiye Cumhuriyeti’nin şanlı bayrağını Aden Körfezi, Arap Denizi, Hint Okyanusu ve mücavir bölgelerde dalgalandırmaya devam etmektedir.