ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

Karadeniz Uyumu Harekatı

  Karadeniz Uyumu Harekâtı, Karadeniz’de Deniz Güvenliğine katkı sağlamak maksadıyla 01 Mart 2004 tarihinde Türkiye tarafından milli olarak başlatılmıştır.

  Operation Black Sea Harmony, to contribute to the security in the Black Sea Marine was launched asanational far the purpose by Turkey on March 1, 2004.

  Harekâtın temel amacı; terörizm ve kitle imha silahları ile bunlarla bağlantılı materyalin yasadışı yollardan yayılmasına engel olmak maksadıyla tüm dünyada harcanan çabalara katkıda bulunmak, bu tip faaliyetlerin gerçekleştirilmesine caydırıcılık sağlamak kapsamında Karadeniz’de varlık ve kararlılık göstermek ve yasadışı faaliyetleri önlemektir.

  Söz konusu harekâtın caydırıcılığının artırılabilmesi kapsamında, Karadeniz’e sahildar tüm ülkelere harekâta katılımları için davet yapılmıştır. Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Romanya harekâta katılım süreçlerini tamamlamıştır. Bulgaristan ve Gürcistan’ın katılım süreci ise devam etmektedir.

  KUH ağırlıklı olarak terörizm ve kitle imha silahları ile bunlarla bağlantılı materyalin yasadışı yollardan yayılmasına engel olmak maksadıyla icra edilen keşif/karakol görevleri ve resim teatisi ile icra edilmektedir. Rusya ve Romanya, harekata KUH Daimi Koordinasyon Merkezi/Kdz.Ereğli’de birer subay da görevlendirerek aktif katılım sağlamaktadır.