ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

MARSEC COE

NATO DENİZ GÜVENLİĞİ MÜKEMMELİYET MERKEZİ

2012 yılında Türkiye liderliğinde çevre denizlerimizde yürütülen deniz güvenlik konularında eğitim, araştırma, geliştirme ve karşılıklı çalışabilirliğin geliştirilmesi maksadıyla Türk Deniz Kuvvetlerine bağlı ve milli olarak faaliyetlerine başlayan Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi K.lığı (MARSEC COE), 8 Haziran 2020 tarihinde Türkiye’nin NATO’ya akredite olan 2’nci, NATO’nun ise 26’ncı akredite Mükemmeliyet Merkezi (COE) olarak “Uluslararası Askerî Kuruluş” statüsüne ulaşmıştır.

Deniz güvenliğini tehdit eden risklerin sınır aşan karakteristiği ve bu risklere karşı çok uluslu çözüm yaklaşımlarının bir gereklilik olması nedeniyle, MARSEC COE’nin milli ihtiyaçlara ilaveten NATO’nun da ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte küresel bir marka olması hedeflenerek 2018’den itibaren “NATO akreditasyon ve aktivasyon” faaliyetlerine başlanmıştır.

  Bu süreçte; MARSEC COE Kurucu/Çerçeve Ülkesi (Türkiye) ve Sponsor Ülke temsilcilerinin (Romanya ve Yunanistan) katılımıyla 18 Ekim 2019 tarihinde Müttefik Dönüşüm K.lığında (ACT) “Operasyonel ve Fonksiyonel Mutabakat Muhtıraları (MOU) İmza Töreni” icra edilmiş, 27 Aralık 2019 tarihinde MOU’lar onaylanarak yürürlüğe girmiş, MARSEC COE akreditasyonu, NATO’nun en üst karar mekanizmaları olan Askerî Komite (MC) ve Kuzey Atlantik Konseyi’nde (NAC) sırasıyla 20 Mayıs 2020 ve 8 Haziran 2020 tarihlerinde onaylanmıştır.

  MARSEC COE’nin NATO akreditasyonu ile; ulkemizin savunma sanayii ve akademik potansiyelinin NATO ülkeleri ile paylaşılması, NATO’nun köklü ve güçlü bir müttefiki olan Türkiye’nin NATO içerisindeki katkı ve görünürlüğünün artırılması, sorumluluklarımız çerçevesinde NATO’nun deniz güvenliğine yönelik çabalarının desteklenmesi ve NATO’nun bu yöndeki dönüşümüne katkı sağlanması, ittifakın deniz yapılanmasının güçlendirilmesine katkıda bulunarak deniz güvenliği alanında MARSEC COE’nin bir çekim merkezi olması hedeflenmiştir.

  NATO akreditasyonu tamamlanan, Deniz Güvenliği Harekâtının tüm boyutlarında yaratıcı ve kapsamlı çözümler sunan tek merkez olan MARSEC COE, Türkiye’nin dünyaya açılan bir penceresi olarak, Uluslararası Askerî Kuruluş statüsüyle faaliyet göstermektedir.

  Misyonu; Deniz Güvenliği Harekâtı (MSO) kapsamında yenilikçi ve zamanında konu alan uzmanlığı sağlayarak NATO ve Ortaklık Ülkelerinin yeteneklerini artırmak olan merkez, doktrin geliştirme ve standardizasyon, konsept geliştirme ve deneme, analiz ve alınan dersler, eğitim, öğretim ve tatbikat fonksiyonlarını yerine getirmek üzere, hâlihazırda Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Levent Yerleşkesi içinde konuşlu Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi (AHOKM) binasında faaliyetlerini yürütmektedir.

  Merkezin Kurucu ve Çerçeve Ülkesi (FN) Türkiye, Sponsor Ülkeleri (SN) ise Romanya ve Yunanistan olup, Portekiz’in SN olma işlemleri devam etmektedir. MARSEC COE, faaliyet alanı ile ilgili sivil/askerî milli/yabancı birçok kurum ve kuruluşla işbirliği anlaşmaları ile faaliyetlerini işbirliği, birlikte çalışabilirlik ve koordinasyon içinde yürütmektedir.