ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

MAVİ BALİNA Tatbikatı

MAVİ BALİNA-2020 DAVET TATBİKATI

  1.  Mavi Balina-2020 Davet Tatbikatı; Türkiye’nin ev sahipliğinde NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2), ABD, İtalya ve Pakistan Deniz Kuvvetleri unsurları ile Türk Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurlarının katılımıyla 30 Ekim–10 Kasım 2020 tarihleri arasında Doğu Akdeniz’de icra edilmiştir.

  2.  Tatbikatın amacı, katılan Birlik ve Komutanlıkların denizaltı savunma harbine yönelik bilgi ve becerilerini geliştirmek, gerçek harekât ve görevlere yönelik hazırlık seviyelerini yükseltmek ve müşterek harekât icra edebilme kabiliyetlerini arttırmak maksadıyla NATO usullerini denemektir.

  3.  Mavi Balina-2020 Davet Tatbikatı’na,

  a.  Türk Deniz Kuvvetlerinden denizaltılar, fırkateynler, korvetler, karakol gemisi, lojistik destek gemisi, deniz karakol uçakları ve helikopterler ile Türk Hava Kuvvetlerinden F-16 uçakları,

  b.  NATO SNMG-2’de görevli Bulgaristan, İspanya, Romanya ve Türk Deniz Kuvvetlerinden fırkateynler, akaryakıt gemisi ve helikopterler,

  c.  Millî kontrolde Pakistan fırkateyni ile ABD ve Pakistan’a ait deniz karakol uçakları iştirak etmiştir.