ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

UNIFIL Deniz Harekatı

  1.  UNIFIL harekatına iştirak eden unsurların vazifesi; BMGK’nın 1701 (2006) ve 1832 (2008) sayılı kararları gereğince yasaklanmış silah ve malzemenin Lübnan karasuları ve limanlarına girişini tespit etmek maksadıyla, Doğu Akdeniz’de ilan edilen deniz harekat sahasında (Area of Maritime Operations-AMO) sancak-varlık göstermek ve denizde denetim harekatı icra etmektir.

  2.  UNIFIL Deniz Görev Kuvvetinin görev süresi BM’nin her yıl aldığı kararlar ile uzatılmakta, bu kararlara istinaden TBMM tarafından “TSK’nin Lübnan’a Gönderilmesi Hususunda Anayasa’nın 92’nci Maddesi Uyarınca Hükümete İzin Verilmesi” konulu tezkere çıkarılmaktadır. UNIFIL’e katılım TBMM tarafından alınan kararla her yıl 1 yıl süre ile uzatılmaktadır. Halihazırda harekata 1 gemi ile destek sağlanmaktadır.