ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

16. Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora.Güven ERKAYA

18.08.1995 – 29.08.1997

English

1938 yılında Salihli’de doğmuştur. 1952 yılında Deniz Lisesi’ne girmiştir. 1957 yılında Deniz Harp Okulu’ndan mezun olmuştur. Mezuniyeti müteakip TCG GAZİANTEP Muhribinde Uçaksavar Subaylığı, Atış Kontrol Subaylığı, Seyir Harekat Subaylığı ve II.Komutanlık görevlerini deruhte etmiştir.1968 yılında Deniz Harp Akademisi’nden, 1970 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden, 1972 yılında İngiliz Kraliyet Deniz Kurmay Koleji’nden mezun olmuştur.

1973-1974 yıllarında TCG KOCATEPE Muhribi Komutanlığı, 1978-1980 yıllarında II.Muhrip Filotilla Komodorluğu görevlerini deruhte etmiştir.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı Karargahlarında muhtelif karargah görevlerinde bulunmuştur. 1970 yılında Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanlığında Plan Subayı, 1973 yılında Deniz Kuvvetleri Personel Başkanlığı’nda Şube Müdürü, 1974-1977 yılları arasında BRÜKSEL NATO Karargahı Türk Askeri Temsilciliği’nde Plan Subayı, 1977-1978 yıllarında Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanlığı Şube Müdürü olarak görev yapmıştır.

30 Ağustos 1980 tarihinde Tuğamiralliğe terfi etmiştir. 1980-1987 yılları arasında Eğitim Daire Başkanlığı, 1987-1988 yıllarında Mayın Filosu Komutanlığı görevini deruhte etmiştir. 30 Ağustos 1988 tarihinde Koramiralliğe terfi etmiştir.

Koramiralliğe terfi ettikten sonra 1988-1990 yıllarında Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanlığı, 1990-1991 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı ve 1991-1992 yılları arasında ise Güney Deniz Saha Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur.18 Ağustos 1992 tarihinde Donanma Komutanlığı görevine atanmıştır. 30 Ağustos 1992 tarihinde Oramiralliğe terfi etmiştir.

18 Ağustos 1995 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine atanmış ve 29 Ağustos 1997 tarihinde emekli olmuştur. Oramiral Güven ERKAYA evli ve 2 çocuk babasıydı.

Emekli Oramiral Güven ERKAYA, 24 Haziran 2000 tarihinde vefat etmiştir.