ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

4. Deniz Kuvvetleri Komutanı Kora.A.Zeki ÖZAK

20.06.1960 – 20.06.1961

English

1900 yılında İstanbul’da doğmuştur. 01 Eylül 1920 tarihinde başladığı Harbiye Sınıfı tahsilini takiben, 1923 yılında Teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

01 Mart 1923 – 15 Ekim 1924 tarihleri arasında Sınıf Okulu’nda tahsil ve staj görmüştür. 1933 yılında girdiği Deniz Harp Akademisi’ni 1936 yılında bitirerek kurmay subay olmuştur.

Mecidiye gemisinin uzun süren onarımı esnasında bu geminin II. Komutanlığında bulunmuştur. 1950 yılında Tuğamiral, 1953 yılında Tümamiral, 1955 yılında Koramiralliğe yükselmiştir. Tuğamiral rütbesi ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkan Vekilliği, Harp Filosu Komutan Vekilliği, İstanbul Deniz Komutanlığı, Boğazlar ve Marmara Deniz Kolordu Komutan Yardımcılığı ve Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkan Vekilliği görevlerinde bulunmuştur.

Tümamiral rütbesi ile Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı, Boğazlar ve Marmara Denizi Kolordu Komutan Vekilliği yapmıştır. Koramiral rütbesi ile Deniz Eğitim Kolordu Komutanlığı, Boğazlar ve Marmara Denizi Kolordu Komutanlığı, Donanma Komutanlığı, Yüksek Askeri Şura Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

21 Haziran 1960 tarihinde atandığı Deniz Kuvvetleri Komutan Vekilliği görevinden 19 Haziran 1961 tarihinde kendi isteği ile emekli olmuştur. Emekli iken Danıştay Kararı ile 30 Ağustos 1968 tarihinden geçerli olarak Oramiralliğe yükselmiştir.

Oramiral ÖZAK evliydi.

Emekli Oramiral ÖZAK, 30 Haziran 1982 tarihinde vefat etmiştir.