ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER SİTE HARİTASI
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Deniz Görev Grubu-2 (SNMCMG-2)Devir Teslim Töreni

21.02.2021

1.         NATO’nun Akdeniz ve Karadeniz’deki mayın harbine yönelik deniz harekât ve eğitim faaliyetlerinden sorumlu NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Deniz Görev Grubu-2
(SNMCMG-2)’nin komutası, 20 Şubat–16 Nisan 2021 tarihleri arasında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nca yürütülecek, SNMCMG-2 Komutanlığı görevini Dz.Alb.Yusuf KARAGÜLLE, TCG SOKULLU MEHMET PAŞA gemimiz SNMCMG-2 karargâhını komuta gemisi görevini icra edecektir. Bu kapsamda Donanma Komutanı Oramiral Ercüment TATLIOĞLU’nun katılımı ile 20 Şubat 2021 tarihinde Tuzla/İstanbul’da icra edilen törene İspanya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Gemisi ESPS TAJO iştirak etmiştir.

2.         Komutası üstlenilen dönemde SNMCMG-2’de Türkiye’nin yanı sıra, Bulgaristan, İspanya, İtalya, Romanya ve Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nden mayın avlama gemileri görev yapacak, planlı faaliyetler kapsamında Karadeniz ve Akdeniz’de NATO üyesi ülkelerin ev sahipliğinde icra edilecek mayın harbi tatbikatlarına iştirak edilecek ve kıyıdaş ülkeler ile ikili deniz eğitimleri icra edilecektir.

Okunma Sayısı : 705

Diğer Haberler

Poseidon-2021 Davet Tatbikatı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü Faaliyetleri

MAVİ VATAN-2021 Tatbikatı kapsamında MAM-L ve HELLFIRE Atışı

Dz.K.K.lığı Unsurlarınca Orman Yangını Söndürme Çalışmalarına Destek