ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL PLATFORMLAR HAREKAT MODERNİZASYON MEDYA HİZMETLER
Komutanlık Geri

Oramiral Adnan ÖZBAL

Komutan

1958 Yılında İstanbul'da doğan Oramiral Adnan ÖZBAL, 1976 yılında Deniz Lisesinden, 1980 yılında Deniz Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

Muhriplerde branş subaylığı yapan Oramiral ÖZBAL, sahil güvenlik botu ve hücumbotlarda Komutanlık,  2003-2005 yılları arasında 2’nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini icra etmiştir.

Oramiral ÖZBAL, 1989 yılında Deniz Harp Akademisi, 1995 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi, yine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenimini tamamlamıştır.

Karargah görevleri kapsamında; Hücumbot Filosu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Napoli/İTALYA’da konuşlu NATO karargahında harekat ve istihbarat görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığında şube müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Lo...

Devamı

NATO Daimi Görev Grupları

          Birisi komuta gemisi olmak üzere, her biri 6 firkateyn veya muhrip ile 1 akaryakıt gemisinden oluşan iki NATO Daimi Deniz Görev Grubu (Standing NATO Maritime Group-SNMG) ve 1 Komuta gemisi, 5 mayın avlama/tarama gemisine ilaveten
1 EOD timinden oluşan iki NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubundan (Standing NATO Mine Counter Measures Group-SNMCMG) müteşekkildir.

          SNMG-1 ve SNMCMG-1 genel olarak Baltık Denizi ve kuzey bölgelerde, SNMG-2 ve SNMCMG-2 doğu ve güney harekât sahalarında (Ege, Akdeniz, Karadeniz) görev icra etmektedir.

          Türk Deniz Kuvvetlerinin SNMG-2 için bir firkateyn ve SNMCMG-2 için bir mayın avlama gemisi taahhüdü bulunmaktadır. Ayrıca, uygun görülen periyotlarda SNMG-1’e bir firkateyn ile destek sağlanmakta, SNMG-2 ve SNMCMG-2’in Komutası üstlenilmekte, karargâh personeli görevlendirilmesi yapılmaktadır.

          Platform miktarı ve katkı süreleri göz önüne alındığında Türkiye 30 NATO üyesi içerisinde, SNMG ve SNMCMG görevlerine en fazla katkı veren ikinci ülke konumundadır.

          Türkiye, dönemsel olarak Almanya, Fransa ve İspanya ile birlikte NATO bünyesinde oluşturulan dört görev grubundan üçüne destek sağlayan dört ülkeden biridir. Hâlihazırda Türkiye SNMG-2 ve SNMCMG-2’ye destek vermektedir.

          Türk Deniz Kuvvetleri tarafından;

          1.         SNMG-1’e 2013 yılından itibaren 6 gemi ile destek sağlanmış,

          2.         SNMG-2’ye;

                      a.         1992 yılından itibaren 4 kez komuta edilmiş,

                      b.         9 adedi komuta gemisi olmak üzere toplam 132 gemi ile destek sağlanmış,

          3.         SNMCMG-2’ye;

                      a.         2001 yılından itibaren 4 kez komuta edilmiş,

                      b.         8 adedi komuta gemisi olmak üzere toplam 75 gemi ile destek sağlanmıştır.