Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

Bilgi Notu


Tarih:
27 Aralık 2016
No:
BN-1019/2016

1. Suriye’de yaşanan iç çatışmalar ve istikrarsızlıklar nedeniyle ülkelerinden kaçmak zorunda kalan göçmenlerin, Ege Denizindeki girişimlerine yönelik Sahil Güvenlik Komutanlığınca yürütülen faaliyetlere destek maksadıyla Türk Deniz Kuvvetleri tarafından 11 Mart 2016 tarihinden itibaren Ege Denizinde Düzensiz Göç ile Mücadele faaliyetlerine başlanmıştır.

2. Türk Deniz Kuvvetlerine ait Tuzla Sınıfı Karakol Gemileri ile Ege Denizi’nde düzensiz göçün yoğun olarak yaşandığı bölgeleri kapsayacak şekilde sürekli olarak karakol icra edilmekte, Çanakkale, İzmir ve Dalaman’da konuşlu deniz helikopterleri ve deniz karakol uçakları ile uçuş icra edilerek keşif-gözetleme faaliyetlerine destek sağlanmaktadır. Ayrıca Ege Denizinde suüstü radarları ve elektro optik kameralar ile tarama yapılmakta ve gözetleme sistemleri ile sürekli olarak tanımlanmış deniz resmi oluşturulmaktadır.

3. Deniz Kuvvetlerinin 11 Mart 2016 tarihinden bugüne kadar geçen süreçte Düzensiz Göç ile Mücadeleye verdiği destek kapsamında; 16 adet Tuzla Sınıfı Karakol Gemisi ile toplam 11640 saat seyir, Deniz Karakol Uçakları ve karaya konuşlu deniz helikopterleri ile toplam 299 sorti uçuş gerçekleştirilmiş ve icra edilen görevlerde 4955 düzensiz göçmen tespit edilmiş, bunlardan 3212 düzensiz göçmen Sahil Güvenlik Komutanlığı gemilerine, 333 düzensiz göçmen kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

4. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının düzensiz göç ile mücadele faaliyetlerine destek vermesi ve faaliyetlerinin Sahil Güvenlik Komutanlığı ile eşgüdüm halinde yürütülmesi sayesinde Ege Denizi’nde yaşanan düzensiz göç olaylarında yaklaşık %95 oranında azalma olduğu gözlemlenmektedir.

5. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Düzensiz Göç ile mücadele faaliyetlerinde Sahil Güvenlik Komutanlığına sağlanan desteğe etkinlikle ve kararlılıkla devam edilmektedir.Okunma Sayısı :1308
Güncelleme Tarihi : 20-02-2017