Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Bilgi Notu


Tarih:
29 Ocak 2017
No:
BN-1032/2017

Denizaltı Kurtarma Gemisi (ASR) TCG ALEMDAR (A-582), 28 Ocak 2017 tarihinde İstanbul Tersanesi Tuzla/İSTANBUL’da Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri IŞIK, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, Donanma Komutanı Oramiral Veysel KÖSELE, 1’inci Ordu Komutanı Orgeneral Musa AVSEVER ve çok sayıda davetlinin katıldığı bir törenle İstanbul Denizcilik Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmiştir.

Denizaltı gemilerinde meydana gelebilecek kaza ve arıza durumlarında denizaltıda kalan personelin kurtarılması amacıyla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının modernizasyon projeleri kapsamında Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı aracılığıyla özel sektöre inşa ettirilen TCG ALEMDAR; üzerine helikopter konuşlanabilen dalgıç, ROV (Remotely Operated Vehicle) ve ADS (Atmospheric Diving Suit) ile sualtı onarım ve enkaz çıkarma gibi çalışmalar ile suüstü gemilerini açık denizde yedekleme görevlerini de yapabilecek yeteneklere sahiptir.

TCG ALEMDAR, denizde kazaya uğramış ve batmış uçak, gemi, denizaltı vb. enkazları tespit, teşhis ve kurtarmaya yönelik donanımla teçhiz edilmiştir. Üzerine konuşlandırılacak modern seyyar kurtarma sistemleriyle 3000 metre derinliğe kadar enkaz kurtarma imkân ve kabiliyetine sahip olacaktır.

Gemimize TCG ALEMDAR adı, Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında Kuvayi Milliye'ye destek sağlamak maksadıyla, Karadeniz kıyılarına cephane taşıyan ve işgal donanmasıyla Karadeniz’de başarıyla mücadele eden Gazi Alemdar Gemisi'nin aziz hatırasını yaşatmak üzere verilmiştir. Bahtı açık, pruvası neta, denizleri sakin olsun.

Dz.K.K. Oramiral Bülent BOSTANOĞLU’nun TCG ALEMDAR (A-582) Denizaltı Kurtarma Gemisi'nin Hizmete Giriş Töreni Konuşmaları İçin Tıklayınız.Okunma Sayısı :4285
Güncelleme Tarihi : 20-02-2017

BAĞLANTILAR