Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Bilgi Notu


Tarih:
07 Nisan 2017
No:
BN-1075/2017

1. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının büyük çaplı tatbikatlarından biri olan DENİZ YILDIZI Tatbikatı, 27 Mart - 07 Nisan 2017 tarihleri arasında Karadeniz’de icra edilmektedir. Tatbikatın ikinci safhasında;

a. 31 Mart 2017 tarihinde suüstü gemilerinden kara hedeflerine atılabilen Harpoon Blok-2 Güdümlü Mermisi ile dalıştaki denizaltılardan suüstündeki hedeflere atılabilen SubHarpoon Güdümlü Mermisi atışları yapılmıştır.

b. 01 Nisan 2017 tarihinde, gerçek harp şartlarında gemilerin karşılaşabileceği tehditleri simüle eden yüksek süratli ve ileri teknoloji ürünü insansız hava ve suüstü hedeflerine; Deniz Kuvvetlerinin fırkateyn, korvet ve hücumbotları tarafından satıhtan havaya atılabilen RAM, Sea Sparrow, Evolved Sea Sparrow, SM-1 ve Stinger güdümlü mermileri atılmış ve muhtelif çaplarda top atışları yapılmıştır.

2. Atışlarda tüm hedeflerin başarıyla imha edilmesinin ardından tatbikata katılan gemiler, 3-5 Nisan 2017 tarihleri arasında Bulgaristan’ın Varna, Gürcistan’ın Batum, Romanya’nın Köstence, Rusya’nın Novorossysk ve Ukrayna’nın Odessa limanları ile ülkemizin Amasra, Hopa, İğneada, İnebolu, Karadeniz Ereğli, Rize, Samsun, Sinop, Trabzon ve Ünye limanlarına ziyaretlerde bulunmuştur. Liman ziyaretleri esnasında, gemiler yerel halkın ziyaretine açılmış, şehit yakınları ve gazilerimiz gemilerimizde ağırlanmıştır.

3. Liman ziyaretlerinin ardından, Türk Deniz Kuvvetleri gemileri tarafından, Karadeniz’e kıyıdaş olan dost ülkelerin unsurlarıyla karşılıklı çalışabilirlik ve işbirliğinin geliştirilmesi maksadıyla denizde geçiş eğitimleri icra edilecektir.Okunma Sayısı :6201
Güncelleme Tarihi : 11-04-2017

BAĞLANTILAR