Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Bilgi Notu


Tarih:
04 Nisan 2017
No:
BN-1078/2017

Dumlupınar Denizaltısı Şehitlerini Anma Töreni, 04 Nisan 2017 tarihinde Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı, Denizaltı Filosu Komutanı, Dumlupınar denizaltısının hayattaki tek personeli olan Emekli Seyir Kıdemli Başçavuş Hüseyin AKIŞ ile şehit aileleri, gaziler, emekli denizaltıcılar, bölgedeki birlik komutanları, denizaltıcı personel ve basın mensuplarının katılımıyla Donanma Komutanlığı/Gölcük’te icra edilmiştir.

Akdeniz’de icra edilen Blue Sea isimli NATO manevrasına iştirak sonrası Gölcük’e intikal eden Dumlupınar denizaltısı 04 Nisan 1953 gecesi saat 02.15’te, Çanakkale Boğazı’ndan geçerken Nara Burnu’nda Naboland isimli İsveç şilebi ile çarpışmış, sancak başomuzluk civarından aldığı yara nedeniyle batmıştır. Bu elim faciada 7 Subay, 35 Astsubay ve 39 Er olmak üzere toplam 81 denizaltıcımız şehit olmuştur.

Kahraman denizaltıcılarımızı anma töreninde; Donanma Komutanlığı, Denizaltıcılar Birliği Derneği, Denizaltını Sevenler Sosyal ve Yardımlaşma Derneği ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği çelenkleri Deniz Şehitleri Anıtına sunulmuş, Şehit aileleri adına Şehit Telsiz Asb.Kd.Bçvş. Sait YILDIRIM’ın kızı Prof. Dr. Berke İNEL ile Dumlupınar denizaltısının hayattaki tek personeli olan Emekli Sey.Asb.Kd. Bçvş. Hüseyin AKIŞ tarafından birer konuşma yapılmıştır. Müteakiben Şehit yakınları ve misafirler tarafından Deniz Harp Silah Araçları Müzesi’nin gezilmiş ve TCG YILDIRAY ile TCG SAKARYA Denizaltı gemileri ziyaret edilmiştir.

Kabirleri deniz olan Dumlupınar Şehitlerimizi ve diğer tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şâd olsun.Okunma Sayısı :4162
Güncelleme Tarihi : 22-04-2017

BAĞLANTILAR