Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Bilgi Notu


Tarih:
18 Mayıs 2017
No:
BN-1123/2017

1. Suriye’de yaşanan iç çatışmalar ve istikrarsızlıklar nedeniyle ülkelerinden kaçmak zorunda kalan göçmenlerin, Ege Denizindeki girişimlerine yönelik Sahil Güvenlik Komutanlığınca yürütülen faaliyetlere destek maksadıyla Türk Deniz Kuvvetleri tarafından 11 Mart 2016 tarihinden bu yana Ege Denizinde Düzensiz Göç ile Mücadele faaliyetlerine devam edilmetedir.

2. Türk Deniz Kuvvetlerine ait Tuzla Sınıfı Karakol Gemileri ile Ege Denizi’nde düzensiz göçün yoğun olarak yaşandığı bölgeleri kapsayacak şekilde sürekli olarak karakol icra edilmekte, Çanakkale, İzmir ve Dalaman’da konuşlu deniz helikopterleri ve deniz karakol uçakları ile uçuş icra edilerek keşif-gözetleme faaliyetlerine destek sağlanmaktadır. Bununla birlikte Ege Denizi’nde suüstü radarları ve elektro optik kameralar ile tarama yapılmakta ve gözetleme sistemleri ile sürekli olarak tanımlanmış deniz resmi oluşturulmaktadır. Ayrıca, Deniz Muhafızı Harekâtı kapsamında Burak Sınıfı Korvetler emre intizar görev yapmaktadır.

3. Bu kapsamda; NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’de görevli TCG KARADENİZ EREĞLİ (P-1214) tarafından 18 Mayıs 2017 tarihinde kaçak göçmen taşıyan bir adet bot tespit edilmiştir. Olumsuz hava şartları nedeniyle su alan bahse konu bottaki 58 düzensiz göçmen (1 bebek, 5 çocuk, 10 kadın, 42 erkek) kurtarılarak Sahil Güvenlik Dikili Kolluk Destek Timi’ne teslim edilmiştir.

4. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Düzensiz Göç ile mücadele faaliyetlerinde Sahil Güvenlik Komutanlığına sağlanan desteğe etkinlikle ve kararlılıkla devam edilmektedir.Okunma Sayısı :3434
Güncelleme Tarihi : 16-06-2017

BAĞLANTILAR