Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 


Tarih:
15 Haziran 2017

SAYGIDEĞER KONUKLAR, KIYMETLİ SİLAH ARKADAŞLARIM,

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN “MÜKEMMEL VE KAADİR BİR TÜRK DONANMASINA SAHİP OLMA” HEDEFİNE GİDEN YOLDA ÖNEMLİ BİR ADIM OLAN MİLLİ DENİZALTI ÇALIŞTAYINA HOŞ GELDİNİZ.

MİLLİ GEMİ KONSEPTİ KAPSAMINDA ADA SINIFI KORVETLER İLE “İ” SINIFI FIRKATEYNLERİN DİZAYN VE İNŞASININ YAPILDIĞI BU TERSANEDE, EN AZ BU GEMİLER KADAR ÖNEMLİ OLAN MİLLİ DENİZALTI PROJESİNE YÖN VERECEK BU ÇALIŞMADA SİZLERLE BİRLİKTE OLMAKTAN BÜYÜK BİR MUTLULUK, HEYECAN VE GURUR DUYUYORUM.

SAYGIDEĞER KONUKLAR,

1965’DE İLK MUHARİP GEMİ KOÇHİSAR GÖLCÜK TERSANESİ KOMUTANLIĞINDA DENİZE İNDİRİLDİ. KOÇHİSAR’IN HİZMETE GİRMESİNDEN 38 YIL SONRA,

TASARIM, İNŞA VE PERFORMANS SORUMLULUĞU DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINDA OLACAK ŞEKİLDE ADA SINIFI KORVETLERİN DİZAYN ÇALIŞMALARINA BAŞLANMIŞ,

7 YILLIK DİZAYN VE İNŞA SÜRECİNDEN SONRA, 2011 YILINDA ADA SINIFI KORVETLERİN İLKİ OLAN TCG HEYBELİADA HİZMETE GİRMİŞTİR.

19 OCAK 2017 TARİHİNDE SAC KESİMİ YAPILARAK CAN SUYU VERİLEN İ-SINIFI FIRKATEYN PROJESİ DE MİLLİ GEMİ KONSEPTİNİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN BİRİ OLACAKTIR.

HAREKÂT İHTİYAÇLARINA UYGUN OLARAK KENDİ TASARIMLARINI HAYATA GEÇİREBİLEN BİR YAPIYA KAVUŞMUŞ OLAN DENİZ KUVVETLERİMİZİN, SAVUNMA SANAYİ MÜSTEŞARLIĞININ DESTEĞİYLE, ÇOK DAHA İDDİALI VE BÜYÜK PROJELERİ REALİZE EDEBİLECEĞİ GERÇEĞİ ARTIK SOMUT OLARAK KARŞIMIZDA DURMAKTADIR.

HİZMETE GİREN MİLLİ GEMİLERİMİZİN GÖSTERDİĞİ PERFORMANS BİZLER İÇİN BÜYÜK BİR GURUR KAYNAĞIDIR.

TÜRK SAVUNMA SANAYİ, 1966 YILINDA KOÇHİSAR KARAKOL GEMİSİNİN İNŞASI İLE BAŞLADIĞI SERÜVENİN 51’İNCİ YILINDA MUHARİP GEMİ İHRAÇ EDEBİLECEK KONUMA GELMİŞTİR.

DOST VE MÜTTEFİK ÜLKELERİN MİLLİ GEMİLERİMİZİ ENVANTERLERİNE KATMA İSTEKLERİ DE BU BAŞARININ EN BÜYÜK GÖSTERGESİDİR.

SAYGIDEĞER KONUKLAR, KIYMETLİ SİLAH ARKADAŞLARIM,

SUÜSTÜ SAVAŞ GEMİLERİNİN TASARIM VE İNŞASINDA GÖSTERMİŞ OLDUĞUMUZ BAŞARIYI, DENİZALTI GEMİLERİNDE DE YAKALAMAK İSTİYORUZ.

GÖLCÜK TERSANESİ KOMUTANLIĞINDA 53 SENEDİR DENİZALTILARIMIZIN OVERHOLLERİNİ YAPIYOR, 35 SENEDİR DE DENİZALTI İNŞA EDİYORUZ.

ALMAN TASARIMI PREVEZE VE GÜR SINIFI DENİZALTILARIN TAMAMINI, AY SINIFI DENİZALTILARIN YARISINI DİĞER BİR İFADEYLE 11 DENİZALTIYI GÖLCÜK’TE İNŞA ETTİK.

YİNE ALMAN TASARIMI, EN GELİŞMİŞ TEKNOLOJİYE SAHİP OLACAK HAVADAN BAĞIMSIZ TAHRİK SİSTEMLİ 214 SINIFI DENİZALTILARIN İNŞASINA DA HALEN DEVAM EDİYORUZ.

MALUMLARINIZ OLDUĞU ÜZERE 214 SINIFI DENİZALTILAR BAZI TASARIM SORUNLARIYLA BİRLİKTE YUNANİSTAN BAŞTA OLMAK ÜZERE ÇEŞİTLİ ÜLKELERE SATILMIŞTIR.

BU DENİZALTILARIN TEDARİKİ ÖNCESİNDE BEŞ BÜYÜK DİZAYN SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNDE YAŞANAN GELİŞMELER GÖSTERMİŞTİR Kİ; DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞININ MÜHENDİSLİK ALTYAPISI,

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN SONRA 150’DEN FAZLA DENİZALTI DİZAYN VE İNŞA EDEN,

KONVANSİYONEL DENİZALTI KONUSUNDA DÜNYA LİDERLİĞİNİ ELİNDE TUTAN

ALMAN MÜHENDİSLERİ İLE BOY ÖLÇÜŞECEK BİR SEVİYEYE ULAŞMIŞTIR.

ARTIK “DENİZALTI İNŞASI KONUSUNDA YETERLİ BİRİKİME SAHİP OLDUĞUMUZU” RAHATLIKLA İFADE EDEBİLİYORUZ.

AMACIMIZ, MİLLİ DENİZALTIYI, MİLLİ GEMİ PROJELERİNDE OLDUĞU GİBİ, ELBİRLİĞİYLE, TÜM ÜNİVERSİTE, BİLİM KURULUŞLARI VE SEKTÖRLERİN KATKILARI İLE GERÇEKLEŞTİRMEKTİR. TASARIMI YAPILACAK PROTOTİP DENİZALTIDA AZAMİ YERLİ KATKI SAĞLANMASI ÖNCELİKLİ HEDEFLERİMİZDEN BİRİ OLACAKTIR.

MİLLİ DENİZALTIMIZDA;

ENTEGRE SONAR ATIŞ KONTROL SİSTEMİ,

YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ OPTRONİK SİSTEMLER,

SON TEKNOLOJİ İMKÂN/ KABİLİYETLERE SAHİP PERİSKOP,

DÜŞÜK TESPİT İHTİMALLİ RADAR (LPI/ Bİ-STATİK),

LPI RADARLARI DA TESPİT EDEBİLEN ED SİSTEMLERİ,

MUHABERE-ED YETENEĞİ (COMINT-SIGINT),

HASSAS ATALET SEYİR SİSTEMİ,

İNSANLI VEYA İNSANSIZ SUALTI/ HAVA ARACI BIRAKMA/ ALMA İMKÂNI,

DENİZALTI-SAT MÜŞTEREK HAREKÂTINA YÖNELİK SİSTEMLER,

YÜKSEK BANT GENİŞLİĞİNE SAHİP EHF/ SHF BANT UYDU MUHABERE SİSTEMİ,

SUALTINDA OTOMATİK TANIMA VE TANITMA (SUALTI IFF),

YÜZER ANTEN SİSTEMLERİ,

MUHABERE ŞAMANDIRALARI,

GELİŞMİŞ LİNK SİSTEMLERİ,

YÜKSEK GÜÇ VE KAPASİTELİ BATARYA,

HAVADAN BAĞIMSIZ KABİLİYETLİ VERİMLİ GÜÇ NAKİL SİSTEMİ,

KARAYA ETKİ EDEBİLEN UZUN MENZİLLİ MİLLİ G/M,

MİLLİ TORPİDO,

MİLLİ DENİZALTI MAYINI,

TORPİDO VE MAYIN KARŞI TEDBİR SİSTEMLERİ

GİBİ KONULARDA ÇALIŞMALARA VE YENİLİKLERE İHTİYACIMIZ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.

DENİZALTI DİZAYN VE İNŞA EDEN ÜLKELERİN ANCAK 15 SENELİK BİR ÇABANIN SONUNDA DENİZALTILARINI DONANMALARININ EMRİNE VEREBİLDİĞİ VE YAKIN ZAMANDAKİ KUVVET İHTİYAÇLARIMIZ İLE DEVAM EDEN YENİ TİP DENİZALTI TEDARİK PROJEMİZ GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA SİZ SEKTÖR PAYDAŞLARINA ÇALIŞMALARA BAŞLAMAK İÇİN YETERİNCE ZAMANINIZ OLDUĞUNU İFADE ETMEK İSTERİM.

BU NEDENLE ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE ÖZEL SEKTÖRDEN EN BÜYÜK BEKLENTİMİZ; KONSEPT, TASARIM VE İNŞA SÜREÇLERİNİ DİKKATE ALARAK, ZAMANIN ÇOK İYİ DEĞERLENDİRİLMESİ, SİSTEM VE YETENEK GELİŞTİRME AÇISINDAN İSE DENİZALTI KONUSUNDA İHTİYAÇ DUYULAN SEVİYENİN ELDE EDİLMESİDİR.

SONUÇ OLARAK ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ;

DENİZ KUVVETLERİMİZİN İHTİYAÇ DUYDUĞU DENİZALTI GEMİLERİNİ, İHTİYACIMIZ OLAN KONFİGÜRASYONDA,

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞININ YETİŞMİŞ PERSONELİ VE ALTYAPISINI KULLANARAK,

SAVUNMA SANAYİİ SEKTÖRÜNDE BULUNAN TÜM PAYDAŞLARIN KATKILARIYLA VE ELBİRLİĞİYLE

2030’LU YILLARDA MAVİ VATANDA HİZMETE GİRECEK MİLLİ DENİZALTIMIZIN TASARIMINI VE İNŞASINI AZAMİ YERLİ KATKI İLE GERÇEKLEŞTİRMEKTİR.

ASKERİ VE ÖZEL SEKTÖRÜN YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜ POTANSİYELİ İLE BİLİM İNSANLARIMIZ, İLERİ TEKNOLOJİ HARP SİLAH VE SİSTEMLERİNE SAHİP SUÜSTÜ VE SUALTI PLATFORMLARININ GELİŞTİRİLMESİ İÇİN YOLUMUZU AYDINLATMAKTA, BİZLERE GÜVEN VE CESARET VERMEKTEDİR.

BU ÖZGÜVEN VE CESARETLE MİLLİ DENİZALTIMIZIN 2030’LU YILLARDA HİZMETE GİRECEĞİNE OLAN İNANCIM TAMDIR.

SAYGIDEĞER KONUKLAR, KIYMETLİ SİLAH ARKADAŞLARIM,

BU VESİLEYLE, AY SINIFI DENİZALTILARIMIZA BİZZAT İSİMLERİNİ VEREN ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK BAŞTA OLMAK ÜZERE

TÜM ŞEHİT VE GAZİLERİMİZ İLE

EBEDİYETE İNTİKAL ETMİŞ OLAN SİLAH ARKADAŞLARIMIZI,

MİLGEM PROJESİNE KATKILARI OLAN, MAALESEF 2009 YILINDA EBEDİYETE İNTİKAL EDEN VE BU ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ KONFERANS SALONUNA DA İSMİNİ VEREN MÜHENDİS BİNBAŞI BAKİ COŞKUN’U

RAHMET, MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYOR,

ÇALIŞTAYIN MİLLİ DENİZALTI PROJESİ KAPSAMINDA ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM YAPILACAK ÇALIŞMALAR İÇİN YÖN VERİCİ BİR REHBER VE AYNI ZAMANDA OLUŞACAK YOL HARİTAMIZ İÇİN ÖNEMLİ BİR KAYNAK OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM.Okunma Sayısı :3168
Güncelleme Tarihi : 15-06-2017

BAĞLANTILAR