Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 


Tarih:
03 Temmuz 2017

SAYIN CUMHURBAŞKANIM,

SAYGIDEĞER KONUKLAR

MİLLİ GEMİ KONSEPTİ KAPSAMINDA İNŞASI DEVAM EDEN ADA SINIFI KORVETLERİN DÖRDÜNCÜSÜ OLAN KINALIADA’NIN DENİZE İNİŞİ VE “İ” SINIFI FIRKATEYNLERİN BİRİNCİSİ OLAN İSTANBUL GEMİSİNİN İNŞASINA BAŞLAMAK ÜZERE TOPLANMIŞ BULUNUYORUZ. TEŞRİFLERİNİZLE BİZLERE ONUR VERDİNİZ. ŞÜKRANLARIMI SUNARIM.

1966 YILINDA HİZMETE GİREN KOÇHİSAR KARAKOL GEMİSİ CUMHURİYET TARİHİMİZDE TÜRKİYE’DE İNŞA EDİLEN İLK MUHARİP GEMİ OLMUŞTUR.

YABANCI ÜLKELERLE İŞBİRLİĞİ YAPILARAK TÜRKİYE’DE İNŞA ETTİĞİMİZ, KARAKOL GEMİSİ, REFAKAT MUHRİBİ, DENİZALTI, HÜCUMBOT VE FIRKATEYNLERDEN KAZANDIĞIMIZ TECRÜBE İLE; KOÇHİSAR’IN HİZMETE GİRMESİNDEN 38 YIL SONRA, DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINDA ADA SINIFI KORVETLERİN DİZAYN ÇALIŞMALARINA BAŞLANMIŞ, 7 YILLIK DİZAYN VE İNŞA SÜRECİNDEN SONRA, ZAT-I DEVLETLERİN DE DESTEĞİ İLE 2011 YILINDA ADA SINIFI KORVETLERİN İLKİ OLAN TCG HEYBELİADA HİZMETE GİRMİŞTİR.

TÜRK SAVUNMA SANAYİ, 1966 YILINDA KOÇHİSAR KARAKOL GEMİSİNİN İNŞASI İLE BAŞLADIĞI SÜRECİN 51’İNCİ YILI OLAN 2017’DE MUHARİP GEMİ İHRAÇ EDEBİLECEK KONUMA GELMİŞTİR.

ADA SINIFI KORVETLERİMİZİN BAŞARISI, SAVUNMA SANAYİMİZİN VE DONANMAMIZIN HAMURUNA EKLENEN BEREKETLİ VE KUVVETLİ BİR MAYA OLMUŞTUR. KORVETTEN FIRKATEYNLERE DÖNÜŞÜMDEN DE GÖRÜLECEĞİ ÜZERE, BU MAYA TUTMUŞTUR. İNANIYORUM VE HATTA EMİNİM Kİ GELECEKTE, ÇOK DAHA BÜYÜK VE ÖNEMLİ PROJELERE VESİLE OLACAKTIR.

EMEĞİ GEÇEN BÜTÜN İSİMSİZ KAHRAMANLARA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM.

ADA SINIFI KORVETLERDEN ELDE EDİLMİŞ OLAN BİLGİ VE TECRÜBE BİRİKİMİ İLE ORTAYA ÇIKAN MİLLİ PROJELER, DENİZ KUVVETLERİNİN İHTİYAÇLARI ÇERÇEVESİNDE SON TEKNOLOJİ SİLAH VE SİSTEMLERE SAHİP SUÜSTÜ VE SUALTI PLATFORMLARININ TÜMÜNÜN MİLLİ OLARAK GELİŞTİRİLMESİNİN ÖNÜNÜ AÇMIŞTIR.

BU SAYEDE TÜRK DENİZ KUVVETLERİ; ULUSAL SANAYİ, ÖZEL SEKTÖR VE BİLİMSEL KURULUŞLAR İLE BİRLİKTE HARP GEMİSİ İNŞA PROJELERİNİ AZAMİ YERLİ KATKI ORANI İLE GERÇEKLEŞTİREBİLECEK SEVİYEYE ULAŞMIŞTIR.

BU GELİŞİMİN NİŞANESİ OLARAK 19 OCAK 2017 GÜNÜ İLK SACINI KESTİĞİMİZ İSTANBUL FIRKATEYNİNİN BUGÜN İNŞASINA BAŞLAYACAĞIZ. BİR BAŞKA HAYALİ GERÇEK KILACAĞIZ. VE EĞER HATIRLARSANIZ, O GÜN KONUŞMAMDA SİZLERE ÜÇ İSTANBUL’U İFADE ETMİŞTİM. ŞEHRİMİZ İSTANBUL, TERSANEMİZ İSTANBUL VE GEMİMİZ İSTANBUL.

ŞİMDİ YİNE TIPKI O GÜN GİBİ, KONUMU, TARİHİ VE KÜLTÜREL BİRİKİMİ İLE BİR DÜNYA DEĞERİ OLAN MUHTEŞEM İSTANBUL ŞEHRİNDEYİZ.

FATİH’İN 1455’DE KASIMPAŞA’DA KURDUĞU VE BURADAN BAŞLATTIĞI VİZYONLA OSMANLI DEVLETİNİ BİR İMPARATORLUĞA YÜKSELTTİĞİ MİRASIN ÜZERİNDE BULUNAN İSTANBUL TERSANESİNDEYİZ.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN TEK DİŞİ KALMIŞ MEDENİYET CANAVARINA MEYDAN OKUDUĞU, İSTANBUL’U İŞGAL EDEN DÜŞMAN ZIRHLILARINA BAKARAK “GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER” DEDİĞİ YERİN YAKININDAYIZ.

VE ÜMİT EDİYORUM Kİ, TARİH BİR ANLAMDA TEKERRÜR EDER VE İSTANBUL FIRKATEYNİMİZ, TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN DOĞUŞUNDA BAŞLAYAN YÜKSELİŞİN, DAHA DA İVMELENECEĞİ BİR DÖNEMİN MÜJDECİSİ OLUR.

SAYIN CUMHURBAŞKANIM,

KIYMETLİ KONUKLAR,

MUKTEDİR BİR DONANMA VÜCUDA GETİRME GAYRETİMİZİN TARİHİ VE GERÇEK NEDENLERİ VARDIR. BU NEDENLER VARLIĞIMIZI KORUMA VE REFAHIMIZI GELİŞTİRMEKLE İLGİLİDİR.

BİR ÜLKENİN GÜVENLİĞİ VE ÇIKARLARININ KORUNMASI; O ÜLKENİN MİLLETİNİ TEŞKİL EDEN KİŞİLERİN İNSANCA VE ÖZGÜRCE YAŞAMA HAKKININ KORUNMASIDIR.

AZİZ MİLLETİMİZİN PARÇASI OLAN, BÖYLE HİSSEDEN VE TAMAMEN AİDİYET DUYGUSUYLA VE GURURLA, “NE MUTLU TÜRKÜM” DİYEN İNSANIMIZIN, ALACAĞI HUZURLU NEFESİ VE YİYECEĞİ HELAL LOKMAYI GARANTİ ETMEKLE İLGİLİDİR.

SADECE BUGÜN HAYATTA OLANLARA DEĞİL, GELECEK NESİLLERİMİZE DE OLAN SORUMLULUĞUMUZDUR. VE BU SORUMLULUK SON DERECE ÇETİN BİR VEBALDİR.

ZİRA TÜRKİYE CUMHURİYETİ, DOĞUMUNUN 100’ÜNCÜ YILINA YAKLAŞIRKEN, ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇMEKTEDİR. BU MÜCADELE, TARİH SAHNESİNDE, HER DEVLET İÇİN GEÇERLİ OLDUĞU ÜZERE, ÜLKEMİZ İÇİN DE, FIRTINALI VE ÇALKANTILI DENİZLERDE GERÇEKLEŞMEKTEDİR.

EGE’DEKİ HAKLARIMIZIN, DOĞU AKDENİZ’DEKİ YETKİ ALANLARIMIZIN VE BU ALANLARDAKİ POTANSİYEL ENERJİ KAYNAKLARIMIZIN KORUNMASINA YÖNELİK FAALİYETLERİMİZ BU FIRTINA VE ÇALKANTILARIN ÖRNEKLERİDİR.

MUSTAFA KEMAL’İN GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER DEDİĞİ GEMİLERİN MAKSADI İLE, ÖNÜMÜZE ÇIKARILAN TERÖR ÖRGÜTLERİNİN NİHAİ MAKSADI, PEK DE FARKLI DEĞİLDİR.

İNŞA ETMEYE ÇALIŞTIĞIMIZ VE ADIM ADIM BAŞARDIĞIMIZ MUKTEDİR DONANMA, HER KİM OLURSA OLSUN, BİZİM OLANI VERMEMEK İÇİNDİR. GELDİKLERİ GİBİ GİDECEK OLSALAR DA, GELMEK ARZUSUNDA OLANLARIN HİÇ GELEMEMELERİ İÇİNDİR. ÜLKE SİYASETİNİN UYGULANMASINDA, MUHATAPLAR KARŞISINDA İHTİYAÇ DUYULAN KUDRETİ SAĞLAMAK İÇİNDİR.

SAYIN KONUKLAR

BİR ÜLKENİN ASKERİ GÜCÜNÜ, MİLLİ İMKÂNLARLA İNŞA EDEBİLMESİ BÜYÜK BİR MEZİYETTİR. YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ GEMİLER, SİLAHLAR VE SİSTEMLER ELBETTE MAHİR BİR GÜCÜN OLMAZSA OLMAZ UNSURUDUR.

ANCAK MUKTEDİR BİR DONANMAYA SAHİP OLMAK İÇİN YAPILMASI GEREKEN DAHA ÖNEMLİ BİR HUSUS VARDIR. O DA İNŞA EDİLEN GEMİLERİ LAYIKIYLA KULLANACAK VE GEREKTİĞİNDE SAVAŞTIRACAK BAHRİYELİLER YETİŞTİRMEKTİR. ÇÜNKÜ SAVAŞI KAZANDIRAN VEYA KAYBETTİREN, İNŞA EDİLEN GEMİLERİ KULLANACAK BAHRİYELİLERİN MAHARETLERİ, KALPLERİNDEKİ VATAN SEVGİSİ VE ARALARINDAKİ SİLAH ARKADAŞLIĞI DUYGUSUDUR.

İNŞA EDİLEN GEMİLERLE İLGİLİ MEŞALEYİ YAKAN DA DENİZ KUVVETLERİNİN YETİŞTİRDİĞİ PERSONELDİR.

SAYIN CUMHURBAŞKANIM,

SAYGIDEĞER KONUKLAR,

SON DÖRT YILDIR DENİZ KUVVETLERİNDE, VARDİYANIN BAŞINDAKİ KİŞİ OLARAK, ŞU AN HANGİ MEVKİDE OLDUĞUMUZDAN VE DENİZ KUVVETLERİNİN SEYRE NASIL DEVAM ETMESİNİ ARZU ETTİĞİMDEN BAHSETMEK İSTİYORUM.

SON DÖNEMDE YAŞANAN GELİŞMELERE RAĞMEN BÜTÜN GÜCÜMÜZLE AYAKTAYIZ VE EN ÖNEMLİSİ İDEALLERİMİZDEN BİR AN BİLE VAZGEÇMEDİK. İCRA ETTİĞİMİZ HAREKÂT VE TATBİKAT FAALİYETLERİ, DENİZ KUVVETLERİNİN HAREKÂT ETKİNLİĞİ BAĞLAMINDA GEÇMİŞTEN DAHA GÜÇLÜ OLDUĞUNUN AÇIK KANITIDIR.

ANCAK GEÇMİŞTEN DERS ALMAMIZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. ZİRA SON YILLARDA HEDEFLERİMİZE ULAŞMA YOLUNDA, BİZLERİ AŞAN DİNAMİKLER KARŞIMIZA ÇIKARILDI.

AMA BİR GERÇEK DAHA VAR Kİ, O DA ŞUDUR: BU SÜREÇTE DENİZ KUVVETLERİ HİÇ DİZ ÇÖKMEMİŞTİR. MAVİ VATANI ASLA SAHİPSİZ BIRAKMAMIŞTIR.

ÇÜNKÜ BİZİ AŞAN O DİNAMİKLER, NE ÇANAKKALE’DE, NE KURTULUŞ SAVAŞINDA VE NE DE 21’İNCİ YÜZYILIN KİRLİ OYUNLARINDA, BİLEĞİMİZİ BÜKEMEMİŞTİR VE BÜKEMEYECEKTİR.

BİZ; HİÇBİR ZAMAN HEDEFLERİMİZE OLAN İNANCIMIZI, ASLA KAYBETMEDİK.

HER DURUMDA, BÜTÜN VEBALİ VE SIKINTIYI OMUZLAMAYA, GEMİYİ GİTMESİ GEREKEN ROTADA VİYALAMAYA ÇALIŞTIK.

BUGÜN GERİYE DÖNÜP BAKTIĞIMIZDA, GEMİMİZİN, BÜTÜN BADİRELERE RAĞMEN, TÜM KUDRETİYLE VAR OLDUĞUNU, GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ÇİZDİĞİ ROTADA SEYRETTİĞİNİ GÖRÜYORUZ.

EĞER HÂLİHAZIRDA YAPMAKTA OLDUĞUMUZ HAREKÂT EĞİTİM FAALİYETLERİNİ İCRA EDEBİLİYOR, DENİZ KUVVETLERİ MENSUPLARINI KOSOVA’DAN SURİYE’YE, GÜNEYDOĞU’DAN AFGANİSTAN’A; GEMİLERİNİ HİNT OKYANUSUNDAN ATLANTİK OKYANUSUNA GÖNDEREBİLİYOR VE ŞANLI BAYRAĞIMIZI DALGALANDIRABİLİYORSAK, DİĞER TARAFTAN GELECEĞİN DENİZ KUVVETİNİ TEŞKİL EDECEK PROJELERİ, HAYATA GEÇİREBİLİYORSAK, HER KADEMEDEKİ, MUVAZZAF VE EMEKLİ TÜM DENİZCİLERLE BİRLİKTE, DOĞRU İŞLER YAPMIŞIZ DEMEKTİR. KATKI VEREN HERKESE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM.

SAYIN CUMHURBAŞKANIM,

MİLGEM PROJESİNİN HAYATA GEÇİRİLMESİNDE 2004 YILINDAN BU YANA VERDİĞİNİZ MÜSTESNA DESTEK İÇİN BAŞTA ZAT-I DEVLETLERİNİZ OLMAK ÜZERE TÜM DEVLET BÜYÜKLERİMİZE VE KOMUTANLARIMIZA,

PROJEYE ÖNCÜLÜK EDEN EMEKLİ KOMUTANLARIMIZA VE PERSONELİMİZE,

SAVUNMA SANAYİ MÜSTEŞARINA VE PERSONELİNE,

GÖSTERMİŞ OLDUKLARI GAYRET, FEDAKÂRLIK VE EMEKLERİ İÇİN İSTANBUL TERSANESİ VE DİZAYN PROJE OFİSİNİN DEĞERLİ PERSONELİNE,

TÜBİTAK BAŞTA OLMAK ÜZERE BİLİMSEL KURULUŞLARIN, ÜNİVERSİTELERİN VE ÖZEL SEKTÖRÜN SEÇKİN YÖNETİCİ, AKADEMİSYEN VE MENSUPLARINA,

YÜKLENİCİ FİRMALARIMIZIN DEĞERLİ PERSONELİNE ŞÜKRAN VE TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYOR,

BU VATANI BİZLERE EMANET EDEN; ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARI, TÜM ŞEHİT VE GAZİLERİMİZ İLE EBEDİYETE İNTİKAL ETMİŞ OLAN SİLAH ARKADAŞLARIMIZI RAHMET, MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYORUM.

SAYIN CUMHURBAŞKANIM,

SAYGIDEĞER KONUKLAR,

TÖRENE KATILARAK BİZLERİ ONURLANDIRDINIZ İÇİN BİR KEZ DAHA ŞÜKRANLARIMI SUNARIM.

BU DUYGU VE DÜŞÜNCELERLE, BİRAZDAN TUZLU SULARLA BULUŞACAK KINALIADA KORVETİ VE İNŞASINA BAŞLANACAK İSTANBUL FIRKATEYNİNİN DEVLETİMİZ, MİLLETİMİZ, SİLAHLI KUVVETLERİMİZ VE DENİZ KUVVETLERİMİZ İÇİN HAYIRLI VE UĞURLU OLMASINI DİLİYORUM.Okunma Sayısı :1992
Güncelleme Tarihi : 04-07-2017

BAĞLANTILAR