Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Bilgi Notu


Tarih:
03 Temmuz 2017
No:
BN-1154/2017

Milli gemi konseptinde dizayn ve inşa edilen “ADA” Sınıfı korvetlerden KINALIADA’nın denize indirme ve “İ” Sınıfı fırkateyn İSTANBUL’un inşa başlangıç töreni Sayın Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı ve Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın katılımıyla 03 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul Tersanesi Komutanlığında icra edilmiştir.

Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, törende yaptığı konuşmada “Ada sınıfı korvetlerden elde edilmiş olan bilgi ve tecrübe birikimi ile ortaya çıkan milli projeler, Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçları çerçevesinde son teknoloji silah ve sistemlere sahip suüstü ve sualtı platformlarının tümünün milli olarak geliştirilmesinin önünü açmıştır. Bu gelişimin nişanesi olarak İstanbul fırkateyninin bugün inşasına başlayacağız. Türk Savunma Sanayi, 1966 yılında KOÇHİSAR karakol gemisinin inşası ile başladığı sürecin 51’inci yılı olan 2017’de muharip gemi ihraç edebilecek konuma gelmiştir.” demiştir.

ADA Sınıfı korvetlerin dördüncü gemisi olan KINALIADA korveti, projenin ilk gemilerinden elde edilen tecrübeler sayesinde, sözleşme tarihine göre yaklaşık 6 ay önce inşası tamamlanarak denize indirilmiştir. “ADA Sınıfı Korvetler” 99,5 metre boy, 14.4 metre genişlik ve 2400 ton deplasmana sahiptir. Saatte 29 deniz mili (54 km/saat) üzerinde sürat yapabilmektedir.

Milli gemi konseptinin devamı olarak Dizayn Proje Ofisi (DPO) tarafından dizayn edilen “İ” Sınıfı fırkateyn İSTANBUL’un 2021 yılında hizmete girmesi planlanmaktadır. “İ Sınıfı Fırkateynler” 113,2 metre boy, 14.4 metre genişlik, 3000 ton deplasmana sahip olacak ve saatte 29 deniz mili (54 km/saat) üzerinde sürat yapabilecektir.

Dz.K.K.Oramiral Bülent BOSTANOĞLU’nun KINALIADA Korvetinin Denize İndirilmesi ve İSTANBUL Fırkateyninin İnşa Başlangıç Töreni Konuşmaları için tıklayınız.Okunma Sayısı :3996
Güncelleme Tarihi : 21-07-2017

BAĞLANTILAR