Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 


Tarih:
08 Temmuz 2017

SAYIN BAŞBAKANIM,

SAYIN GENELKURMAY BAŞKANIM,

SAYIN BAKANIM,

MUHTEREM HANIMEFENDİLER,

DEĞERLİ ŞEHİT AİLESİ,

SAYGIDEĞER KONUKLAR,

SELAH TERSANESİNİN SEÇKİN PERSONELİ,

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI.

2016 VE 2017’DE, ASKERİ VE ÖZEL SEKTÖR TERSANELERİNDE, YARDIMCI SINIF GEMİLERDEN, ADA SINIFI KORVETLERE, “İ” SINIFI FIRKATEYNE VE ÇOK MAKSATLI AMFİBİ HÜCUM GEMİSİ ANADOLU’YA KADAR BİRÇOK PLATFORMUN İNŞA BAŞLANGICINA, DENİZE İNİŞİNE VEYA HİZMETE GİRİŞİNE HEP BERABER ŞAHİT OLDUK.

BUGÜN DE, 1993 YILINDA GECE ŞARTLARINDA DALMIŞ DURUMDAKİ DENİZALTIDAN ÇIKIŞ EĞİTİMİ ESNASINDA ŞEHİT OLAN DENİZ ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ’NİN İSMİNİ VERDİĞİMİZ LOJİSTİK DESTEK GEMİSİ’NİN DENİZE İNDİRİLİŞ TÖRENİ VESİLESİYLE TOPLANMIŞ BULUNUYORUZ.

DEĞERLİ KONUKLAR

BİRAZDAN, LOJİSTİK DESTEK GEMİSİ ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ’Yİ TUZLU SULARLA BULUŞTURACAĞIZ.

ÜSTÜN ÖZELLİKLER VE YÜKSEK ORANDA YERLİ SİSTEM VE CİHAZLARLA DONATILACAK OLAN GEMİMİZ, 08 EKİM 2016 TARİHİNDE DENİZE İNDİRDİĞİMİZ YÜZBAŞI GÜNGÖR DURMUŞ GİBİ;

İMKÂN VE KABİLİYETLERE SAHİP OLACAKTIR.

YÜKSEK ORANDA MODERN YERLİ SİSTEM VE CİHAZLARLA DONATILACAK OLAN ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ’NİN DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞIMIZ ENVANTERİNE DÂHİL EDİLMESİ, SADECE DONANMAMIZIN MODERNİZASYONU VE ASKERİ GEMİ İNŞA SANAYİMİZİN GELİŞMESİ AÇISINDAN DEĞİL, AYNI ZAMANDA LOJİSTİK DESTEK GÜCÜMÜZÜN KATLANARAK BÜYÜYECEK OLMASI,BÖYLELİKLE DOST VE MÜTTEFİK ÜLKELERE DESTEK İMKÂN VE KABİLİYETİMİZİN DE ARTACAK OLMASI AÇILARINDAN DA BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR.

YAKIN ZAMANDA İNŞASINA BAŞLANMASINI BEKLEDİĞİMİZ DENİZDE İKMAL MUHAREBE DESTEK GEMİSİ PROJESİNİN REALİZE EDİLMESİ İLE BİRLİKTE; DENİZ KUVVETLERİMİZİN LOJİSTİK DESTEK GÜCÜNDE, SÜRAT VE TAŞIMA KAPASİTESİNDEKİ ARTIŞA PARALEL OLARAK, ETKİNLİK VE ESNEKLİĞİNDE DE BÜYÜK ORANDA GELİŞME SAĞLANMIŞ OLACAKTIR.

SAYIN BAŞBAKANIM

KIYMETLİ KONUKLAR,

TÜRKİYE CUMHURİYETİ, ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN “TOPRAKLARININ UCU DENİZ OLAN BİR ULUSUN SINIRINI, HALKININ KUDRET VE YETENEĞİNİN HUDUDU ÇİZER” HEDEFİNİ ŞİAR EDİNEREK,DENİZ KUVVETLERİNİN GELİŞİMİNE GEREKEN ÖNEM VE ÖNCELİĞİ VERMİŞTİR.

1965 YILINDA KURULAN DONANMA CEMİYETİNİN “KENDİ GEMİNİ KENDİN YAP” SLOGANIYLA BAŞLATTIĞI KAMPANYA, BUGÜN MİLLİ SAVUNMA SANAYİMİZİN KENDİ GEMİLERİNİ KENDİ TERSANELERİNDE DİZAYN VE İNŞA ETMESİNİN YOLUNU AÇMIŞTIR.

GÜNÜMÜZDE, MODERN GEMİLERE SAHİP OLAN BAHRİYELER DEĞİL, BUNLARI KENDİ TASARLAYABİLEN, İNŞA VE İDAME ETME KABİLİYETİNDE OLANLAR SAYGI GÖRMEKTE, ETKİN, CAYDIRICI VE KALICI OLABİLMEKTEDİR.

BİZ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ OLARAK, ASIL GÜCÜMÜZÜN SİSTEM, SİLAH VE PLATFORMLARI ÜRETİP, İDAMESİNİ VE MODERNİZASYONUNU YAPABİLECEK TEKNOLOJİK KABİLİYETE DAYANDIĞINI, HEM ASKERİ HEM DE ÖZEL SEKTÖR TERSANELERİMİZDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ PROJELERLE TÜM DÜNYAYA GÖSTERMEKTEYİZ.

HÂLİHAZIRDA ASKERİ TERSANELERİMİZDE; ADA SINIFI KORVETLERİN SON İKİ GEMİSİNİN, “İ” SINIFI FIRKATEYNLERİN İLK GEMİSİNİN, REİS SINIFI HAVADAN BAĞIMSIZ TAHRİK SİSTEMLİ DENİZALTILARIN İLK ÜÇ GEMİSİNİN İNŞALARINA DEVAM EDİLMEKTEDİR.

BUGÜNE KADAR ÖZEL SEKTÖR TERSANELERİMİZDE İNŞA EDİLEN; 8 EĞİTİM BOTU, 2 SAT BOTU, 2 ANİ MÜDAHALE BOTU, 16 TUZLA SINIFI KARAKOL GEMİSİ, 3 LOJİSTİK DESTEK GEMİSİ, 1 DENİZALTI KURTARMA ANA GEMİSİ, 8 SÜRATLİ AMFİBİ GEMİ, 1 TANK ÇIKARMA GEMİSİ DENİZ KUVVETLERİMİZDE BAŞARIYLA GÖREV YAPMAKTADIR.

AYRICA HÂLİHAZIRDA; ÇOK MAKSATLI AMFİBİ HÜCUM GEMİSİ ANADOLU, 1 TANK ÇIKARMA GEMİSİ, 2 LOJİSTİK DESTEK GEMİSİ, 2 KURTARMA VE YEDEKLEME GEMİSİ İLE 1 TEST VE DEĞERLENDİRME GEMİSİNİN İNŞA VE DONATIM FAALİYETLERİNE ÖZEL SEKTÖR TERSANELERİNDE DEVAM EDİLMEKTEDİR.

ÖZEL SEKTÖR TERSANELERİNDE DENİZ KUVVETLERİMİZ İÇİN İNŞASI TAMAMLANMIŞ VE HALEN İNŞASI DEVAM EDEN 48 PARÇA GEMİ, ÖZEL SEKTÖR TERSANELERİMİZİN İNŞA KABİLİYETİNDE ULAŞTIĞI SEVİYENİN EN SOMUT GÖSTERGESİDİR.

48 PARÇA GEMİNİN SÖZLEŞME BEDELİ 2017 YILI FİYATLARI İLE YAKLAŞIK 2.7 MİLYAR DOLARDIR. ADA SINIFI KORVETLERİN İNŞASINDA ÖZEL SEKTÖRDEN ALINAN HİZMETLER DE EKLENİNCE BU RAKAM YAKLAŞIK 3.5 MİLYAR DOLARA ULAŞMAKTADIR. İZLENEN ASKERİ GEMİ TEDARİK YÖNTEMİ İLE ÜLKEMİZİN GEMİ İNŞA SANAYİ İLE BİRÇOK YERLİ ALT SANAYİ SEKTÖRÜNÜN GELİŞMESİNE VE DOLAYISIYLA ÜLKEMİZİN KALKINMASINA ÖNEMLİ KATKILARDA BULUNULMAKTADIR.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE 3 ADET “İ” SINIFI FIRKATEYN ÖZEL SEKTÖR TERSANELERİNDE İNŞA EDİLECEKTİR. İLK DEFA BU BÜYÜKLÜKTE MUHARİP GEMİ İNŞA EDECEK ÖZEL SEKTÖR TERSANELERİ KRİTİK BİR YETENEK KAZANMIŞ OLACAKTIR. DENİZ KUVVETLERİ OLARAK, ÖZEL SEKTÖR TERSANELERİNİN İHRAÇ YETENEKLERİNİN GELİŞMESİ İÇİN; HER TÜRLÜ GAYRETİ GÖSTERİYORUZ.

GEMİLERİMİZİ, POTANSİYEL ALICI OLAN DOST VE MÜTTEFİK ÜLKELERE TANITMAK MAKSADIYLA; LİMAN ZİYARETLERİ VE İKİLİ EĞİTİMLER İCRA EDİYOR, GEMİLERİMİZİN FİİLİ ATIŞLARINA YABANCI GÖZLEMCİLER DAVET EDİYOR, MUHATAPLARIMIZA GEMİLERİMİZİN İMKÂN VE KABİLİYETLERİNİ GÖSTERİYORUZ.

DONANMA CEMİYETİNİN BAŞLATTIĞI “KENDİ GEMİNİ KENDİN YAP” KAMPANYASINDAN 52 YIL SONRA, SAVUNMA SANAYİNDEKİ TÜM PAYDAŞLARIN GAYRETLERİ İLE, TÜRKİYE, KORVET BÜYÜKLÜĞÜNDE MUHARİP GEMİ İHRAÇ EDEBİLECEK KONUMA GELMİŞTİR. KATKI VEREN HERKESE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM.

SELAH TERSANESİNİN DEĞERLİ YETKİLİ VE ÇALIŞANLARI

YÜZBAŞI GÜNGÖR DURMUŞ VE ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ LOJİSTİK DESTEK GEMİLERİMİZİN, 2018 YILININ İLK YARISINDA EN MÜKEMMEL ŞEKİLDE TESLİM EDİLECEĞİNE OLAN İNANCIMIZ TAMDIR.

GEMİ İNŞA SANAYİİMİZİN SON YILLARDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ PROJELERDEN ELDE EDİLEN OLUMLU SONUÇLAR, BU PROJENİN BAŞARISI ADINA GELECEĞE GÜVENLE BAKMAMIZI SAĞLAMAKTADIR.

SAYIN KONUKLAR,

MODERN DENİZ GÜCÜMÜZÜ OLUŞTURMADA MÜSTESNA DESTEĞİNİ ESİRGEMEYEN BAŞTA SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ OLMAK ÜZERE, SAYIN BAŞBAKANIMIZ, SAYIN GENELKURMAY BAŞKANIMIZ, SAYIN MİLLİ SAVUNMA BAKANIMIZ VE SAVUNMA SANAYİ MÜSTEŞARIMIZA; LOJİSTİK DESTEK GEMİSİ PROJEMİZİN HAYATA GEÇİRİLMESİNDE VE MİLLİLEŞME HAMLELERİNDE KATKILARI BULUNAN, SELAH TERSANESİ YETKİLİLERİNE VE ÇALIŞANLARINA; BU PROJENİN BAŞARI İLE YÜRÜTÜLMESİNDE GÖREV ALAN DEĞERLİ PERSONELİME; HER DAİM DESTEĞİNİ VE GÜVENİNİ ESİRGEMEYEN YÜCE TÜRK MİLLETİNE EN İÇTEN SAYGI VE ŞÜKRANLARIMI SUNUYOR, BU VATANI BİZLERE EMANET EDEN VE BUGÜNLERE GELMEMİZİ SAĞLAYAN; BAŞTA ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE GEMİYE İSMİNİ VEREN DENİZ ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ OLMAK ÜZERE, TÜM ŞEHİT VE GAZİLERİMİZ İLE EBEDİYETE İNTİKAL ETMİŞ OLAN SİLAH ARKADAŞLARIMIZI RAHMET, MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYORUM.

BU DUYGU VE DÜŞÜNCELERLE, BİRAZDAN DENİZE İNDİRİLECEK LOJİSTİK DESTEK GEMİSİ ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ’NİN YÜCE TÜRK MİLLETİNE, SİLAHLI KUVVETLERİMİZE VE DENİZ KUVVETLERİMİZE HAYIRLI VE UĞURLU OLMASINI DİLİYORUM.Okunma Sayısı :2051
Güncelleme Tarihi : 08-07-2017

BAĞLANTILAR