Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Bilgi Notu


Tarih:
10 Temmuz 2017
No:
BN-1157/2017

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları kapsamında Selah Tersanesi’nde inşa edilen ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ lojistik destek gemisi 08 Temmuz 2017 tarihinde Tuzla/İstanbul’da konuşlu Selah Tersanesi’nde icra edilen törenle denize indirilmiştir.

Tören; Başbakan Sayın Binali YILDIRIM, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR, Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri IŞIK, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet ARSLAN, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, Donanma Komutanı Oramiral Veysel KÖSELE ve çok sayıda davetlinin katılımıyla icra edilmiştir. Törene ayrıca, gemiye ismi verilen ve 1993 yılında denizaltıdan çıkış eğitimi esnasında şehit olan Üsteğmen Arif EKMEKÇİ’nin annesi, kız kardeşi ve yeğenleri de iştirak etmiştir.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU törende yaptığı konuşmada “1965 yılında kurulan Donanma Cemiyetinin “Kendi Gemini Kendin Yap” sloganıyla başlattığı kampanya, bugün Milli Savunma Sanayimizin kendi gemilerini kendi tersanelerinde dizayn ve inşa etmesinin yolunu açmıştır. Günümüzde, modern gemilere sahip olan bahriyeler değil, bunları kendi tasarlayabilen, inşa ve idame etme kabiliyetinde olanlar saygı görmekte, etkin, caydırıcı ve kalıcı olabilmektedir.” demiştir.

Tören, ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ lojistik destek gemisinin, denizcilik geleneklerine uygun olarak, Genelkurmay Başkanı’nın eşi Sayın Şule AKAR tarafından denize indirilmesi ile son bulmuştur.

ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ; 106,51 metre boy, 16,80 metre genişlik ve 6150 ton yakıt taşıma kapasitesine ve helikopter platformuna sahip olacaktır. Saatte 12 deniz mili (22 km/saat) üzerinde sürat yapabilecek gemi, 9500 deniz mili ( 17594 km) seyir siasına sahip olacaktır. Aynı tipteki ilk gemi olan YÜZBAŞI GÜNGÖR DURMUŞ ve ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ’nin 2018 yılı içerisinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanmaktadır.

Dz.K.K. Oramiral Bülent BOSTANOĞLU’nun ÜTĞM. ARİF EKMEKÇİ (A-575) Lojistik Destek Gemisinin Denize İndiriliş Töreni Konuşmaları için tıklayınız.Okunma Sayısı :3599
Güncelleme Tarihi : 23-07-2017

BAĞLANTILAR