Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Bilgi Notu


Tarih:
23 Eylül 2017
No:
BN-1223/2017

1.         DYNAMIC MONARCH-17 Tatbikatı; NATO bünyesinde Müttefik Denizaltı Komutanlığı tarafından sevk ve idare edilen, satha çıkma kabiliyetini yitirmiş denizaltıların fiili olarak aranması ve personelinin kurtarılması faaliyetlerinin icra edildiği bir tatbikattır.

2.         Bu yıl 10’uncusu icra edilen DYNAMIC MONARCH-17 Tatbikatı, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ev sahipliğinde, 08-22 Eylül 2017 tarihleri arasında Aksaz/Marmaris bölgesinde icra edilmiştir.

3.         Tatbikat kapsamında;

            a.         Satha çıkma kabiliyetini yitirmiş roldeki, bir denizaltının aranması ve alarm durumuna geçilmesi,

            b.         Paraşütle arama kurtarma ekiplerinin sahaya intikal etmeleri,

            c.         Dalgıç, Atmosferik Dalış Sistemi (ADS) ve Uzaktan Kumandalı Deniz Aracı (ROV) ile harici havalandırma,

            ç.         Acil yaşam destek paketlerinin ulaştırılması,

            d.         TCG ALEMDAR üzerinde bulunan Türk Deniz Kuvvetlerine ait Denizaltıdan Personel Kurtarma Çanı (SRC), ABD’ye ait Denizaltıdan Personel Kurtarma Çanı (SRC), NATO Denizaltıdan Personel Kurtarma Sistemi (NSRS), Denizaltıdan Personel Kurtarma Aracı (SRV300) ile müdahale

eğitimleri gerçekleştirilmiştir. İcra edilen bu eğitimlere Japonya, İngiltere, Endonezya, İspanya, Bangladeş, Güney Kore, İspanya ve İsveç’ten 21 gözlemci katılmıştır.

4.         21 Eylül 2017 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan ÖZBAL, Donanma Komutanı Koramiral Ercüment TATLIOĞLU, NATO Deniz Komutanı Koramiral Clive JOHNSTONE ve NATO üyesi ülkelerden gelen temsilcilerinin katıldığı Seçkin Gözlemci Günü’nün ardından gemilerin 22 Eylül 2017 tarihinde üslerine avdet etmesiyle, tatbikat sona ermiştir.Okunma Sayısı :3120
Güncelleme Tarihi : 10-10-2017

BAĞLANTILAR