Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Duyuru


Tarih:
26 Eylül 2018

Değerli Mesai ve Silah Arkadaşlarım, Kahraman Denizciler,

Bugün, Türk denizcilik tarihinin en büyük zaferi ve dünya tarihinin de en önemli deniz savaşlarından biri olan “Preveze Deniz Zaferi”nin 480’inci yıl dönümünü ve kahraman denizcilerimizin “Deniz Kuvvetleri Günü”nü kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz.

Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki şanlı Türk donanmasının 27 Eylül 1538’de kazandığı bu zafer, Türk denizcilerinin başarısını tarihin müstesna sayfalarına altın harflerle yazdırmıştır. Denizci yetiştirmedeki kabiliyetimizin, savaşçı ruhumuzun ve yüksek cesaretimizin en somut işaretlerinden biri olan bu zaferle birlikte Akdeniz bir Türk gölü, Türk donanması da Akdeniz’in hâkimi haline gelmiştir. Yine bu zaferle Türk leventlerinin denizcilikteki mahareti tüm dünyaya gösterilmiş, bunun yanı sıra Akdeniz’de güvenlik sağlanarak deniz ticareti geliştirilmiştir.

Dünya denizcilik tarihine damga vuran Emir Çaka Bey, Barbaros Hayrettin Paşa, Kılıç Ali Paşa gibi büyük amiraller ile Piri Reis, Ali Macar Reis gibi ünlü denizcilerimizin başarılarından ilham alan Deniz Kuvvetlerimiz; Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de etkin, caydırıcı ve saygın bir güç olarak varlığını devam ettirmektedir.

Şanlı Türk Silahlı Kuvvetlerimizin asli unsurlarından biri olan Deniz Kuvvetlerimiz; ciddiyet, samimiyet, diyalog ve koordinasyon içerisinde, mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan kahraman personeliyle “Mavi Vatanımız” olan denizlerimizdeki hak ve menfaatlerimizi korumanın yanı sıra Atlantik’ten Hint Okyanusu’na kadar uzanan denizlerde üstlendiği görevlerle dünya barışına katkı sağlamaktadır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “En güzel coğrafi vaziyette ve üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye; endüstrisi, ticareti ve sporu ile denizci millet yetiştirme kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifade etmeyi bilmeliyiz; denizciliği Türk’ün büyük ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız.” sözüyle denizlerin ve denizciliğin milletlerin geleceğindeki önemini açıkça ifade etmiştir.

Bu bağlamda üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin güvenliğinin sağlanması ile denizlerimizdeki hak ve menfaatlerimizin korunmasına yönelik modern bir deniz gücüne sahip olmak, ülkemiz için bir zorunluluktur. Öncelikli hedefimiz, yerli ve millî savunma sanayii ile geleceğin modern deniz harp silah ve araçlarını üreterek Deniz Kuvvetlerimizin imkân ve kabiliyetini artırmaktır. Bu kapsamda yürütülen MİLGEM ve benzeri yerli ve millî projeler, Deniz Kuvvetlerimizin etkinliğine ve savunma sanayimize önemli katkılar sağlayacaktır.

Nitelikli personeli, 21’inci yüzyılın muharebe anlayışıyla uyumlu araç, silah ve teçhizatı, bilgi teknolojisi, ateş gücü ve kesin vuruş kabiliyetiyle bölgemizin en güçlü donanmalarından birine sahip olan Deniz Kuvvetlerimiz; kendisine verilen görevleri üstün bir başarıyla yerine getirmekte, şanlı sancağımızı dünyanın çeşitli denizlerinde şerefle dalgalandırarak Silahlı Kuvvetlerimizin saygınlığına önemli katkılarda bulunmaya ve asil milletimizin gururu olmaya devam etmektedir.

Bu tarihi gün vesilesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Preveze Zaferi’nin mimarı Barbaros Hayrettin Paşa’yı,  aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi rahmetle yâd ediyor, hayatta olan gazilerimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan ÖZBAL başta olmak üzere, Deniz Kuvvetlerimizin bugünkü seviyesine ulaşmasında emeği geçen fedakâr mensuplarını ve onlara daima destek olan kıymetli aile fertlerini en içten duygularımla kutluyor, kendilerine başarı ve esenlikler diliyorum.

Kahraman Türk Denizcileri, 

 

Denizleriniz sakin, pruvanız neta, ufkunuz ve bahtınız açık olsun!Okunma Sayısı :935
Güncelleme Tarihi : 15-10-2018

BAĞLANTILAR