Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Basın Duyurusu


Tarih:
25 Eylül 2018
No:
BD-1457/2018

TÜRK DENİZ KUVVETLERİNİN DEĞERLİ MENSUPLARI;

 

    BUGÜN, ŞANLI TARİHİMİZİN EN GÖRKEMLİ ZAFERLERİNDEN OLAN “PREVEZE DENİZ ZAFERİ”NİN 480’İNCİ YILDÖNÜMÜ VE TÜRK DENİZ KUVVETLERİ GÜNÜNÜ BÜYÜK BİR GURUR VE HEYECANLA KUTLUYORUZ.

    PREVEZE DENİZ SAVAŞI; UYGULANAN TEMEL TAKTİKLERDEN, DÜNYA LİTERATÜRÜNE GİRMİŞ YARATICI DENİZ STRATEJİSİNE KADAR HER YÖNÜYLE EMSALSİZ BİR DENİZ ZAFERİ VE TÜRK DENİZ TARİHİNİN ALTIN SAYFALARINDAN BİRİDİR.

    TARİHİNDEN ALDIĞI GÜCÜ, YENİLİKÇİ STRATEJİ VE DÖNEMİNİN İLERİSİNDE TAKTİKLERLE BİRLEŞTİREREK BU ZAFERİN MİMARI OLAN BÜYÜK TÜRK AMİRALİ BARBAROS HAYRETTİN PAŞA VE ONUN KORKUSUZ LEVENTLERİ, CANLARI VE KANLARI PAHASINA VERDİKLERİ MÜCADELE SONRASINDA AKDENİZ’DE TÜRK EGEMENLİĞİNİ TESİS ETMİŞLERDİR.

    TÜRK DENİZCİSİNİ AKDENİZ’DEN SİLMEK ÜZERE OLUŞTURULAN TARİHİN GÖRDÜĞÜ EN KALABALIK DONANMAYI, MÜMTAZ DENİZCİ ASKER ÖZELLİKLERİYLE ALT EDEN BARBAROS HAYRETTİN PAŞA’NIN “DENİZLERE HAKİM OLAN CİHANA HAKİM OLUR” TEMELİNDEKİ DENİZ HAKİMİYET TEORİSİ, HALEN GÜÇLÜ DEVLETLERİN ULUSAL GÜVENLİK STRATEJİLERİNİN ÖZÜNÜ OLUŞTURMAKTADIR. 

    TARİHİN BİZE BIRAKTIĞI BU DEĞERLİ MİRAS, KURTULUŞ MÜCADELEMİZ VE CUMHURİYET DONANMAMIZA DA İLHAM KAYNAĞI OLMUŞ, GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK DENİZCİLİĞİ TÜRK’ÜN MİLLİ ÜLKÜSÜ OLARAK GÖRÜP ONUN AZ ZAMANDA BAŞARILMASINI İŞARET ETMİŞ, ULU ÖNDERİN ÇİZDİĞİ ROTADA CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞ SÜRECİ İLE BİRLİKTE MODERN DONANMAMIZIN DA TEMELLERİ ATILMIŞTIR.

    BUGÜN GELİNEN NOKTADA BAHRİYEMİZ; SADECE ÇEVRE DENİZLERİMİZDE DEĞİL, DÜNYA DENİZLERİNDE DE SÖZ SAHİBİ OLAN, ÜLKE DİPLOMASİSİNİ DENİZ UNSURLARIYLA DESTEKLEYEN, MİLLİ SİLAH VE SİSTEMLERİN KENDİ İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA ÜRETİLMESİNE ÖNCÜLÜK EDEN BİR KUVVET HALİNE GELMİŞTİR.

    ŞANLI TARİHİMİZİN EN PARLAK ZAFERLERİ İÇERİSİNDE YER ALAN PREVEZE’DE KAHRAMAN LEVENTLERİMİZİN TAŞIDIĞI RUH, VATAN SAVUNMASI VE ÜLKEMİZİN HAKLARI UĞRUNA HER TÜRLÜ ZORLUĞA GÖĞÜS GEREREK MÜCADELE EDEN SİZ SEÇKİN BAHRİYE PERSONELİNİN; CESARET, GÖREV AŞKI, EĞİTİM,  DİSİPLİN, BAYRAK VE VATAN SEVGİSİNDEN OLUŞAN GÜÇLÜ KARAKTERİNDE YAŞATILMAKTADIR.

    DÜNYA SAVAŞ TARİHİNİN KAYDETTİĞİ EN BÜYÜK DENİZ SAVAŞLARINDAN BİRİ OLAN PREVEZE DENİZ ZAFERİ’NDEN GÜNÜMÜZE TAŞINAN EN ÖNEMLİ MESAJ, TÜRK DENİZCİSİNİN KÖKLÜ KÜLTÜRÜNDEN GELEN RUH VE ENGİN TECRÜBE İLE ÜLKEMİZİN HAKLARINI CANI PAHASINA KORUMAKTA HER ZAMAN KARARLI VE MUKTEDİR OLDUĞUDUR.

    VATAN SAVUNMAMIZIN TEMİNATI OLAN HARBE HAZIRLIK SEVİYEMİZİN EN ÜST DÜZEYDE MUHAFAZASI VE MİLGEM GİBİ DÜNYANIN EN MODERN GEMİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİNDE DENİZ KUVVETLERİMİZİN ÖNCÜ ROLÜNÜN DEVAMI MAKSADIYLA; SİZ DEĞERLİ PERSONELİMİN,  HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ ÇOK ÇALIŞARAK, ATALARIMIZDAN ALDIGINIZ ŞEREFLİ SANCAĞI DAHA DA YÜKSEKLERE TAŞIYACAĞINIZA OLAN İNANCIM TAMDIR.

    BU DUYGU VE DÜŞÜNCELERLE; CANLARI VE KANLARI PAHASINA SAVAŞARAK BİZE ONURLA ANACAĞIMIZ BU MÜSTESNA VE EŞSİZ ZAFERİ ARMAĞAN EDEN BARBAROS HAYRETTİN PAŞA, ONUNLA OMUZ OMUZA ÇARPIŞAN KAHRAMAN LEVENTLERİ VE VATAN AŞKIYLA DENİZ KUVVETLERİMİZİ BUGÜNE TAŞIYAN TÜM DENİZCİLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM.

    BU ANLAMLI GÜN VESİLESİYLE, GÜZEL VATANIMIZI BÜYÜK FEDAKÂRLIKLARLA BİZLERE ARMAĞAN EDEN ULU ÖNDERİMİZ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARINI, AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ VE EBEDİYETE İNTİKAL ETMİŞ MENSUPLARIMIZI RAHMETLE, KAHRAMAN GAZİLERİMİZİ MİNNETLE YÂD EDİYORUM.

    PREVEZE DENİZ ZAFERİ’NİN 480’İNCİ YIL DÖNÜMÜNÜ VE SİZ DEĞERLİ PERSONELİMİN DENİZ KUVVETLERİ GÜNÜNÜ EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLARKEN, ÜLKEMİZ VE MAVİ VATANIMIZIN GÜVENLİĞİ MAKSADIYLA DENİZDE, KARADA VE HAVADA VAR GÜCÜNÜZLE YÜRÜTTÜĞÜNÜZ ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYOR, HEPİNİZE SEVGİLER SUNUYORUM.

    DENİZLERİNİZ SAKİN, PRUVANIZ NETA OLSUN.  

                                                    

ADNAN ÖZBAL
ORAMİRAL
DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANI

 Okunma Sayısı :1087
Güncelleme Tarihi : 15-10-2018

BAĞLANTILAR