Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Bilgi Notu


Tarih:
06 Şubat 2019
No:
BN-1549/2019

1. TCG GELİBOLU fırkateynimiz NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2)’de görev yapmaktadır. TCG GELİBOLU fırkateynimizin de bulunduğu SNMG-2 unsurları ile Akdeniz Kalkanı Harekâtı’na iştirak eden TCG BARBAROS fırkateyni, TCG BAFRA korveti, TCG AKAR akaryakıt gemisi ve bir Deniz Karakol Uçağımız, Doğu Akdeniz’in uluslararası sularında 01 Şubat 2019 tarihinde temel harp nevilerini içeren deniz eğitimleri icra etmiştir. 

2. TCG GEDİZ fırkateyni ile Fransa Deniz Kuvvetlerine ait FS LANGUEDOC fırkateyni, 03 Şubat 2019 tarihinde Doğu Akdeniz’in uluslararası sularında, temel harp nevilerini içeren deniz eğitimleri icra etmiştir. 

3. Doğu Akdeniz’de deniz eğitimlerine iştirak eden TCG BARBAROS fırkateynimiz ve TCG BAFRA korvetimiz, Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisine refakat görevi de icra etmektedir.  

4. NATO’nun güçlü bir müttefiki olan Türk Deniz Kuvvetleri, milli görevlerinin yanı sıra ittifak yükümlülüklerini de yerine getirmeye devam etmektedir. NATO gemileri arasında icra edilen deniz eğitimlerinin, karşılıklı işbirliği ve koordinasyon usullerinin geliştirilmesine ve Akdeniz’de deniz güvenliğinin sağlanmasına önemli katkıları olmaktadır.Okunma Sayısı :1908
Güncelleme Tarihi : 04-03-2019

BAĞLANTILAR