Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Bilgi Notu


Tarih:
31 Mayıs 2019
No:
BN-1704/2019

KURTARAN-2019 Davet Tatbikatı fiilî safhası 28 Mayıs 2019 tarihinde birlik ve gemilerin Aksaz’dan ileri hareketleri ile başladı. Aynı anda üç denizaltının tahsisli sahalarda dibe oturmasıyla verilen alarm üzerine arama safhası ilan edilerek, arama unsurlarını oluşturan 1 fırkateyn, 1 mayın avlama gemisi, 3 kurtarma gemisi, 1 helikopter ve ABD’ye ait deniz karakol uçağı kayıp denizaltıları ardı. Denizaltıların tespitini müteakip ROV ile teşhis ve sörvey faaliyetleri icra edildi.

Tatbikatın basın ve gözlemci gününde, satha çıkma kabiliyetini yitirmiş denizaltıdan serbest çıkış yapan personeli kurtarmak amacıyla aktive edilen Paraşütle Arama Kurtarma (PAK) Timi personeli, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait C-130 nakliye uçağından paraşüt ile atlayarak, kazazedeleri denizde topladı, can sallarından oluşturulan yaşam köyünde tıbbi tedavileri uyguladı. İlk kontroller sonrasında kazazedelere TCG ALEMDAR’da bulunan Denizaltı Tahliye, Kurtarma ve Yardım Timi (DTKYT) personeli ise ileri tedavileri gerçekleştirip Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait AS-532 Cougar tipi helikopter ile en yakın sağlık kuruluşuna transferi gerçekleştirildi.

TCG IŞIN ve TCG AKIN tarafından, TCG DOLUNAY ve TCG GÜR’e istinaden sörvey, enkaz temizleme, ROV/dalgıç ile acil yaşam destek paketi ulaştırma, ROV ile temel harici havalandırma faaliyetleri icra edildi.

TCG ALEMDAR tarafından, 75 metre derinlikte tespit edilen TCG I.İNÖNÜ denizaltısına 1000 metre derinlikte harekât icra edebilen “ROV TCB İSTAKOZ-1” cihazı ile sörvey yapılarak Atmosferik Dalış Sistemi (ADS) ile denizaltıya Acil Yaşam Destek Paketi ulaştırıldı. ADS tarafından Çan teli denizaltı kaportasına iştirak edilerek Denizaltı Kurtarma Çanı ile iki personel satha çıkartıldı.

Tatbikatın son gününde 30 metre derinlikte dibe oturan TCG I. İNÖNÜ denizaltısından MK-10 çıkış elbisesi ile emniyetli bir şekilde satha serbest çıkış gerçekleştirdi.

Tatbikata 18 ülke, bir uluslararası kuruluşa mensup 35 gözlemci personel ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü temsilcileri ve basın mensupları iştirak etti.

KURTARAN-2019 Davet Tatbikatı, katılımcı unsurları ve gözlemci iştirakleri ile 2017 yılında yine Aksaz/Marmaris’te yapılan DYNAMIC MONARCH Tatbikatından daha kapsamlı gerçekleştirildi. Millî imkânlar ile inşa edilen gemi ve sistemleri kullanan Birinci Sınıf Dalgıç Özel ihtisaslı personelin özverili çalışmalarıyla tatbikat başarıyla icra edildi.Okunma Sayısı :1441
Güncelleme Tarihi : 10-06-2019

BAĞLANTILAR