Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Bilgi Notu


Tarih:
21 Ekim 2019
No:
BN-1834/2019

-           Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi, 2012 yılında millî olarak faaliyete geçmiştir.

-           Hainlerden arındıkça güçlenen Türk Deniz Kuvvetleri; 2017 yılından itibaren deniz güvenliği alanında NATO’da daha da etkin olunması ve deniz hak menfaatlerimizin uluslararası platformlarda korunması maksadıyla merkezin NATO’ya akreditasyonu için başvuruda bulunmuştur.

-           Deniz güvenliği konusunda NATO’da politika, konsept ve doktrin üreten, eğitim veren marka bir kuruluş haline gelmek hedefiyle çalışacak mükemmeliyet merkezimizin kurulum konsepti 2019 yılı Şubat ve Mayıs aylarında icra edilen konferanslar sonrasında NATO makamları ve üye devletler tarafından onaylanmıştır.

-           Neticede 2012 yılında millî olarak teşkilinden 7 yıl sonra, 18 Ekim 2019 tarihinde icra edilen imza töreni ile NATO akreditasyonuna yönelik önemli bir aşama daha geçilerek merkezimiz çok uluslu statüye kavuşmuştur. NATO Müttefik Dönüşüm K.lığı (ACT) Norfolk/ABD’de icra edilen mutabakat muhtırası imza törenine merkezin sponsor ülkeleri Romanya, Yunanistan, NATO Müttefik Transformasyon Komutanlığı (ACT) ve Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı temsilcileri katılmıştır.

-           Mutabakat Muhtırası Sn. Cumhurbaşkanı tarafından verilen yetkiye istinaden Türkiye Cumhuriyeti adına Tümamiral Yankı Bağcıoğlu ile Romanya, Yunanistan ve NATO Müttefik Dönüşüm K.lığı (ACT) temsilcileri arasında imzalanmıştır.

-           NATO çerçevesinde stratejik ve operatif seviyede Deniz Güvenlik Harekâtına yönelik çalışmalar yapılacak ve bu alanda NATO’da bir marka olmayı hedefleyen merkezde hâlihazırda; Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan ve Katar Deniz Kuvvetleri/Sahil Güvenlik K.lıklarından personel altışar aylık periyodlarla görev yapmaktadır. Bugün imza altına alınan mutabakat muhtırası sonrasında 2019 ve 2020 yıllarında 2 Yunan, 1 Romen, 1 İspanyol ve 1 Portekizli personelin daha kısa sürede İstanbul’daki Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezine katılması planlıdır.

 Okunma Sayısı :1797
Güncelleme Tarihi : 21-10-2019

BAĞLANTILAR