Turkish Naval Forces 

Operation Sea Guardian


 

"Deniz Muhafızı Harekâtı” (OperationSeaGuardian-OSG),11 Eylül saldırıları sonrasında başlatılan ve NATO’nun 5’nci madde kapsamında icra ettiği ilk harekât olan Etkin Çaba Harekâtı (OAE)’nın 5 nci madde kapsamından çıkarılarak bunun dışındaki görevleri icra edecek şekilde bir Deniz Güvenlik Harekatına dönüştürülmesi sonucu başlamıştır.

NATO tarafından Akdeniz’de terörizmle mücadele harekâtına sağlanan destek çerçevesinde icra edilmektedir. Harekât, ülkeler tarafından tahsis edilen direkt ve yardımcı destek birlikleri, emre intizar harekata hazır birlikler ve iki ayda bir iki hafta süreli olacak şekilde icra edilen Odak Harekatları (Focus Operations) birlikleri şeklinde desteklenmektedir.

Türkiye, Deniz Muhafızı Harekâtına, yılda 10’ar günlük 3 dönem halinde bir denizaltı, ayda 4 sorti D/K Uçağı, Foça limanında 8 saatlik hazırlık durumunda bulunan bir korvet/H/B, Odak Harekatları kapsamında bir fırkateyn/korvet ve Aksaz/Marmaris’te konuşlu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi (MARSEC COE) ile destek sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Doğu Akdeniz ve Ege’de keşif gözetleme uçuşları ile yardımcı destek verilmektedir. Ayrıca Türkiye, Aksaz Deniz Üssü’nde mevcut imkânlarla Deniz Muhafızı Harekâtının lojistik desteğinin sağlanmasına da önemli katkılarda bulunmaktadır.

 

Number of Visitors :4345
Updated : 19-11-2020