Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Karadeniz Uyumu Harekatı


Karadeniz Uyumu Harekâtı, Karadeniz’de Deniz Güvenliğine katkı sağlamak maksadıyla 01 Mart 2004 tarihinde Türkiye tarafından milli olarak başlatılmıştır.

            Harekâtın temel amacı; terörizm ve kitle imha silahları ile bunlarla bağlantılı materyalin yasadışı yollardan yayılmasına engel olmak maksadıyla tüm dünyada harcanan çabalara katkıda bulunmak, bu tip faaliyetlerin gerçekleştirilmesine caydırıcılık sağlamak kapsamında Karadeniz’de varlık ve kararlılık göstermek ve yasadışı faaliyetleri önlemektir.

            Söz konusu harekâtın caydırıcılığının artırılabilmesi kapsamında, Karadeniz’e sahildar tüm ülkelere harekâta katılımları için davet yapılmıştır. Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Romanya harekâta katılım süreçlerini tamamlamıştır. Bulgaristan ve Gürcistan’ın katılım süreci ise devam etmektedir.

KUH ağırlıklı olarak terörizm ve kitle imha silahları ile bunlarla bağlantılı materyalin yasadışı yollardan yayılmasına engel olmak maksadıyla icra edilen keşif/karakol görevleri ve resim teatisi ile icra edilmektedir. Rusya ve Romanya, harekata KUH Daimi Koordinasyon Merkezi/Kdz.Ereğli’de birer subay da görevlendirerek aktif katılım sağlamaktadır.

Okunma Sayısı :18055
Güncelleme Tarihi : 02-03-2016

BAĞLANTILAR