Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı


DOĞU AKDENİZ DAVET TATBİKATI


  DOĞU AKDENİZ-2015 Davet Tatbikatı Türk Deniz Kuvvetlerinin ev sahipliğinde planlanarak icra edilen çok uluslu bir davet tatbikatıdır. 18 Ekim-6 Kasım 2015 tarihleri arasında 19’uncusu icra edilen DOĞU AKDENİZ-2015 Davet Tatbikatını geçmiş dönemlerdeki tatbikatlardan farklı kılan husus; NATO’nun 30’dan fazla dost ve müttefik ülkeden toplam 36.000 personelin katılımı ile son 20 yılda icra ettiği en büyük tatbikatlarından biri olma unvanına sahip TRIDENT JUNCTURE-2015 Tatbikatı ile bağlantılı ve eş zamanlı olarak Akdeniz’in tamamında icra edilmiş olmasıdır. TRIDENT JUNCTURE-2015 ve DOĞU AKDENİZ-2015 Tatbikatlarına Türk Deniz Kuvvetleri’nden tahsis edilen 25 yüzer, uçar, dalar unsur ve kıyı birlikleri dikkate alındığında DOĞU AKDENİZ-2015 tatbikatına 2500’ün üzerinde personel iştirak etmiştir.

  DOĞU AKDENİZ-2015 Tatbikatının Orta ve Doğu Akdeniz’de planlanan safhaları, Amerika Birleşik Devletleri Donanmasına ait unsurların da katılımıyla 27 Ekim–6 Kasım 2015 tarihleri arasında icra edilmiştir.

  DOĞU AKDENİZ-2015 Tatbikatının Orta ve Doğu Akdeniz’de planlanan safhaları, Amerika Birleşik Devletleri Donanmasına ait unsurların da katılımıyla 27 Ekim–6 Kasım 2015 tarihleri arasında icra edilmiştir.

 

 

 

 

TATBİKATIN MAKSADI

  DOĞU AKDENİZ-2015 Tatbikatı’nın maksadı;

    - Katılan kuvvetlere başta temel harp nevileri olmak üzere deniz harekâtının gerektirdiği diğer alanlara yönelik eğitim fırsatı sunmak,

    -  Karargâh personelinin planlama ve icra yeteneklerini geliştirmek,

    -  Müttefik ülkeler arasında karşılıklı çalışabilirlik ve işbirliğinin artırılmasına yardımcı olmaktır.

TATBİKATA KATILIM

  DOĞU AKDENİZ-2015 Davet Tatbikatına aşağıda belirtilen unsurlar iştirak etmiştir:

1.  Türk Deniz Kuvvetleri K.lığı:

KATILAN UNSURLAR

MİKTAR

Fırkateyn

6

Korvet

1

Hücumbot

6

Denizaltı

3

Lojistik Destek Gemisi

2

Deniz Karakol Uçağı

3

Helikopter

5

Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi

Süratli Analiz Timi

VLF BAFA (Denizaltı Muhabere İstasyonu)

 

2.  Türk Hava Kuvvetleri K.lığı :

- 4 Görev Uçuşu Savaş Uçağı

- 1 Havada Yakıt İkmali Uçağı

- 1 Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı

3.  Türk Sahil Güvenlik K.lığı :

- 1 Arama Kurtarma Gemisi

- 1 Sahil Güvenlik Helikopteri

4.  ABD Donanması :

   - 1 Muhrip (USS DONALD COOK)

   - 2 Deniz Karakol Uçağı

TATBİKATIN İCRASI

  DOĞU AKDENİZ-2015 Tatbikatı; toplamda yedi safha halinde, TCG GEDİZ sancak gemisinde Güney Görev Grup Komutanlığınca teşkil edilen Hakem Karargâhı tarafından sevk ve idare edilmiştir.

  DOĞU AKDENİZ-2015 Tatbikatı, NATO tarafından bu yıl gerçekleştirilen TRIDENT JUNCTURE-2015 Tatbikatı ile bağlantılı olarak Akdeniz’in tamamında icra edilmiştir. Tatbikatın Orta ve Batı Akdeniz’de icra edilen safhalarına katılan Türk Dz.K.K.lığına ait unsurlarımız, (TCG YAVUZ, TCG SALİHREİS ve TCG GEDİZ) 18 Ekim 2015 tarihinde 4’üncü Muhrip Filotillası Komodoru komutasında Aksaz Deniz Üssünden ayrılmayı müteakip, Batı Akdeniz’e intikal ederek NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2) ve İngiliz Cougar Deniz Görev Grubu unsurlarının katılımları ile müşterek eğitimler icra etmişlerdir.

  Batı Akdeniz’deki eğitimlerin tamamlanması hitamında Türk Görev Grubundaki TCG GEDİZ  25-26 Ekim 2015 tarihleri arasında NAPOLİ/İTALYA liman ziyareti icra etmiştir. Diğer iki fırkateynimiz (TCG YAVUZ ve TCG SALİHREİS) ise 26-28 Ekim 2015 arasında icra ettikleri ROTA/İSPANYA liman ziyaretini müteakiben TRIDENT JUNCTURE-2015 Tatbikatının Batı Akdeniz’de devam eden kısmında İspanyol Deniz Görev Kuvveti ile 5 Kasım 2015 tarihine kadar müşterek eğitimlere iştirak etmiştir.

Orta Akdeniz’de Eğitim Sahası ve İcra Edilen Eğitimler

  Liman ziyaretinin ardından bir fırkateynimiz (TCG GEDİZ)  ve bir denizaltımız (TCG DOĞANAY), ABD 6’ncı Filo bağlısı bir Muhrip (USS DONALD COOK), ABD 6’ncı Filo Deniz Hava Komutanlığına ait bir Deniz Karakol Uçağı ve Türk Hava Kuvvetlerine ait Havada Yakıt İkmal Uçağı ile F-16’ların iştirakiyle Sicilya doğusunda Kuvvet Entegrasyon Eğitimleri kapsamında Denizaltı Savunma Harbi ve Hava Savunma Harbi eğitimleri icra etmiştir. Müteakiben birlikler 30 Ekim 2015 tarihinde Aksaz’a intikal etmiştir.

Doğu Akdeniz Eğitim Sahası ve İcra Edilecek Eğitimler

  Tatbikatın Doğu Akdeniz’deki kısmı, liman faaliyetleri ve deniz safhası olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. Liman faaliyetleri, 30 Ekim 2015 tarihinde birliklerin Aksaz Deniz Üssünde toplanması ile başlamış olup, hâlihazırda tatbikata hazırlık toplantıları, Basın Brifingi, Seyir Öncesi Brifing, resmi ziyaretler ve sosyal faaliyetlere iştirak şeklinde icra edilmiştir.

  Deniz safhasının ilk kısmında, Suüstü Harbi, Denizaltı Savunma Harbi, Hava Savunma Harbi Eğitimleri ile Arama Kurtarma Eğitimleri; ikinci safhasında ise Çok Tehditli Ortamda (suüstü, denizaltı ve hava tehdidi altında) Konvoy Harekâtı Eğitimi icra edilmiştir.

  Tatbikatın son safhasında, 6 Kasım 2015 tarihinde Antalya Liman ziyareti icra edilmiştir. Bu safhada Tatbikat Sonu Değerlendirme Toplantısı düzenlenmiş, resmi ziyaret ve sosyal faaliyetler icra edilerek tatbikat aynı gün sona ermiştir.

Okunma Sayısı :13622
Güncelleme Tarihi : 13-11-2015

BAĞLANTILAR