Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı


NUSRET TATBİKATI


TATBİKAT HAKKINDA BİLGİ

  NUSRET Davet Tatbikatı, her yıl Türk Deniz Kuvvetleri ev sahipliğinde planlanarak icra edilen Mayın Harbi Davet Tatbikatıdır.

  Bu yıl icra edilen NUSRET–2015 Fiili Mayın Harbi Davet Tatbikatı, Türkiye’nin ev sahipliğinde ABD, Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan unsurları ile Türkiye'den Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bağlısı yüzer/uçar birlikler ve çok sayıda ülkeden gözlemcinin katılımıyla, 21-27 Ekim 2015 tarihleri arasında Saros Körfezi’nde icra edilmiştir.

TATBİKATIN MAKSADI

  Tatbikatın amacı, katılan birlik/komutanlıkların mayın harbinin planlama, icra ve kıymetlendirme konularında eğitimini sağlamak, farklı ülkelerden katılan mayın harbi unsurlarının birlikte çalışabilirliğini geliştirmektir.

 TATBİKATA KATILIM

  NUSRET–2015 Davet Tatbikatına aşağıda belirtilen unsurlar iştirak etmiştir:

     1. Deniz Kuvvetleri K.lığı:

KATILAN UNSURLAR

MİKTAR

Mayın Karşı Tedbirleri Gemisi

10

Komuta Kontrol (Mayın Dökücü) Gemisi

1

Fırkateyn

1

Karakol Gemisi

1

Mayın Toplama Botu

1

Helikopter

1

Sualtı Savunma (SAS) Timi

3

İnsansız Sualtı Aracı (UUV) Timi

1

     2. Hava Kuvvetleri K.lığı :

            Mayın Döküş Uçağı (C-130)

            Hava Kuvvetleri Uçakları (F-16)      

     3. Sahil Güvenlik K.lığı :

           3 SG Botu

    4. Yukarıda belirtilen unsurların içerisinde; Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan’dan Mayın Karşı Tedbirleri gemisi, ABD’den İnsansız Sualtı Aracı (UUV) Timi, Romanya ve Yunanistan’dan Patlayıcı Maddeleri Etkisiz Hale Getirme (EOD) Timleri de bulunmuştur.

    5. Tatbikata ayrıca 8 ülkeden (Bahreyn, Bangladeş, Gürcistan, Katar, Kore Cumhuriyeti, Pakistan, Romanya ve Türkmenistan) çok sayıda gözlemci ve karargah subayı personel de iştirak etmiştir.

  NUSRET-2015 Davet Tatbikatı kapsamında; havadan ve suüstü gemileriyle mayın dökülerek kirletilmiş saha ve kanallar; Mayın Avlama/Tarama Gemileri, Mayın Harbi Dalgıçları ve Patlayıcı Maddeleri Etkisiz Hale Getirme (EOD) Timleri tarafından Mayın Karşı Tedbirleri Harekatı icra edilerek temizlenmiştir.

  Tatbikat; TCG SARUCABEY gemisinde Mayın Filosu Komutanlığınca teşkil edilecek "Mayın Harbi Harekat Merkezi" tarafından sevk ve idare edilmiştir.

  Mayın döküş ve mayın karşı tedbirlerini içeren 3 safhada icra edilmiş tatbikatın, birinci safhası; liman eğitimleri ile hava ve suüstü unsurları tarafından icra edilen mayın döküş harekâtını içermiştir.

  Mayın Karşı Tedbirleri (MKT) harekatının icra edildiği ikinci safhada; dökülen mayınlar, mayın avlama gemileri tarafından sonarlar vasıtasıyla tespit edilmiş, Patlayıcı Maddeleri Etkisiz Hale Getirme (EOD) Timleri, Mayın Harbi Dalgıçları (MHD) ve insansız sualtı cihazları tarafından teşhis edilerek etkisiz hale getirilmiş, mayın tarama gemileri tarafından icra edilen tarama harekatıyla satha çıkarılarak toplanmıştır.

  NUSRET–2015 Davet Tatbikatı üçüncü safha faaliyetleri kapsamında, 27 Ekim 2015 tarihinde tatbikat sonu kritiği yapılmış ve Çanakkale’de liman ziyaretinde bulunulmuştur.

  Tatbikat 27 Ekim 2015 tarihinde Çanakkale’de sona ermiştir.

Okunma Sayısı :10072
Güncelleme Tarihi : 13-11-2015

BAĞLANTILAR