Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Denizaltı Projeleri


Havadan Bağımsız Tahrik Sistemli (REİS Sınıfı) Denizaltı Projesi

Yeni Tip Denizaltı projesi kapsamında 6 adet denizaltının inşa edilmesi planlıdır. Bu kapsamda Gölcük Tersanesi Komutanlığında havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltıların inşasına yönelik hazırlıklar ve altyapı faaliyetleri tamamlanarak ilk denizaltı olan PİRİREİS’in inşa faaliyetlerine 28 Eylül 2015 tarihinde fiilen başlanmıştır. 1’inci, 2’nci ve 3’üncü denizaltı mukavim tekne inşa faaliyetlerine devam edilmektedir. 2022-2027 yılları arasında hizmete girmesi planlı REİS Sınıfı denizaltıları Türk Deniz Kuvvetlerinin ilk havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltıları olacaktır.

Denizaltıların Gölcük Tersanesi’nde inşa edilmesi, Milli Denizaltı Projesi’nin hayata geçirilmesinde önemli bir aşama olacaktır.

Hidrojen Yakıt Hücresi teknolojisi ile geliştirilen Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip olacak denizaltılar, satha çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekât icra etme imkân ve kabiliyetine sahip olacaktır. 1850 ton deplasmana sahip olan REİS Sınıfı denizaltılar gelişmiş ağır torpidolar ile deniz ve kara hedeflerine karşı güdümlü füze atma kabiliyetine sahip olacaktır.
Sessiz seyir yapma kabiliyetine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetlerinin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacaktır.

25’inci Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU 28 Eylül 2015 tarihinde icra edilen törende PİRİREİS’in ilk kaynağını yapmıştır.

 

 

 

 


 

Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyon Projeleri

1994-1999 yılları arasında hizmete giren 4 adet PREVEZE sınıfı denizaltının, gelişen teknolojiye uygun olarak ateş gücünün artırılması maksadıyla yarı ömür modernizasyonuna tabi tutulmaları planlanmıştır. Yarı ömür modernizasyonu kapsamında denizaltılara, Dz.K.K.lığı tarafından geliştirilmekte olan Milli Üretim Entegre Preveze Sınıfı Denizaltı Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN PREVEZE SYS) entegre edilecektir. Ayrıca, denizaltıların komuta kontrol ve sensörlerinde yapılacak geliştirmeler ile atabilecekleri torpidolar çeşitlendirilecektir.

 

 

 

 

 

Okunma Sayısı :61896
Güncelleme Tarihi : 20-02-2019

BAĞLANTILAR