Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

Denizaltı Projeleri


Havadan Bağımsız Tahrik Sistemli Denizaltı Tedarik Projesi

02 Temmuz 2009 tarihinde imzalanan Yeni Tip Denizaltı Tedarik Sözleşmesi 22 Haziran 2011 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Proje kapsamında 6 adet denizaltının inşa edilmesi planlıdır. Bu kapsamda Gölcük Tersanesi Komutanlığında havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltıların inşasına yönelik hazırlıklar ve altyapı faaliyetleri tamamlanarak ilk denizaltının inşa faaliyetlerine 08 Ekim 2015 tarihinde yapılan törenle başlanmıştır fiilen başlanmıştır.

1’inci, 2’nci ve 3’üncü denizaltı mukavim tekne inşa faaliyetlerine devam edilmektedir. 2020 ve 2025 yılları arasında hizmete girmesi planlı Reis Sınıfı denizaltılar, Türk Deniz Kuvvetlerinin ilk havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltıları olacaktır.

Denizaltıların Gölcük Tersanesi’nde inşa edilmesi, Milli Denizaltı Projesi’nin hayata geçirilmesinde önemli bir aşama olacaktır.

Hidrojen Yakıt Hücresi teknolojisi ile geliştirilen Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip olacak denizaltılar, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekât icra etme imkân ve kabiliyetini haiz olacaktır. 1850 ton deplasmana sahip olan Reis Sınıfı denizaltılar ağır torpidolar ve Harpoon Blok I/II güdümlü mermileri ile donatılacaktır.

Sessiz seyir yapma kabiliyetine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetlerinin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacaktır.

25’inci Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU PİRİREİS’in 08 Ekim 2015 tarihinde icra edilen “İlk Kaynak Töreni”ne iştirak etmiştir.

 

PREVEZE Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi

PREVEZE Sınıfı Denizaltılar için modernizasyon projesi planlıdır.

Okunma Sayısı :27244
Güncelleme Tarihi : 28-09-2017