Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

Denizaltı Projeleri


Havadan Bağımsız Tahrik Sistemli Denizaltı Tedarik Projesi

02 Temmuz 2009 tarihinde imzalanan Yeni Tip Denizaltı Tedarik Sözleşmesi 22 Haziran 2011 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu kapsamda Gölcük Tersanesi Komutanlığında havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltıların inşasına yönelik hazırlıklar ve altyapı faaliyetleri tamamlanarak ilk denizaltının inşa faaliyetlerine fiilen başlanmıştır.

Türk Deniz Kuvvetlerinin ilk havadan bağımsız denizaltısı olacak PİRİREİS’in “ilk Kaynak Töreni” 08 Ekim 2015 tarihinde icra edilmiş ve PİRİREİS denizaltısının ilk kaynağı Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU tarafından onurlandırılmıştır.

En gelişmiş teknolojiye sahip olacak havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltıların Gölcük Tersanesi’nde inşa edilmesi, Milli Denizaltı Projesi’nin hayata geçirilmesinde önemli bir aşama olacaktır.

Proje kapsamında 6 adet denizaltının inşa edilmesi planlıdır. Hidrojen Yakıt Hücresi teknolojisi ile geliştirilen Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip olacak denizaltılar, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekât icra etme imkân ve kabiliyetine haiz olacaktır.

Ayrıca, sesiz seyir yapma kabiliyetine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetlerinin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacaktır.

PREVEZE Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi

  PREVEZE Sınıfı Denizaltılar için modernizasyon projesi planlıdır.

Okunma Sayısı :25700
Güncelleme Tarihi : 12-12-2016