Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

Amfibi Gemi Projeleri


Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) Projesi

Türk Deniz Kuvvetleri için gelişim sağlanması gerekli alanlardan biri de intikal kabiliyeti ve hareket kabiliyetidir. Geçen on yıllık süre içinde küresel veya bölgesel olarak yaşanan olaylar, Türk Deniz Kuvvetlerinin değişkenlik gösteren olaylar karşısında ani reaksiyon gösterebilen, kriz bölgelerinde harekât icra edebilen, afet ve insani yardım yapabilen bir yapıda kuvvete ihtiyacı olduğunu göstermiştir. Bahse konu ihtiyaç, uzak mesafelere güç aktarımı yapabilen, hava imkân ve kabiliyeti olan, geniş hacmi ile araç ve insanların belli bir süre korunaklı şekilde barınabileceği Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (Landing Helicopter Dock-LHD)’nin tedarik edilmesini dikte ettirmiştir.

LHD Projesi; LCM (Mekanize Çıkarma Aracı), ZAHA (Zırhlı Amfibi Hücum Aracı), LCVP (Zırhlı Personel Taşıma Aracı), rehberleme maksatlı komutan vasıtası ve RHIB (Sert karinalı şişme bot) tedariklerini kapsamaktadır. LHD, helikopterler ile birlikte tank ve zırhlı personel araçları da dahil olmak üzere muhtelif amfibi araç ile bir Amfibi Deniz Piyade Taburunu taşıma kabiliyetine sahip olacaktır.

Proje kapsamında; 1 LHD gemisine ilave olarak, 4 LCM, 2 LCVP, 2 RHIB bot, 27 Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) ve 1 rehberleme maksatlı komutan vasıtası da tedarik edilecektir.

LHD üzerinde; Kısa kalkış/Dikey iniş yapabilen uçaklar, ağır yük nakliye helikopteri, çok maksatlı orta yük nakliye helikopteri, havadan erken ihbar ve komuta kontrol helikopteri, genel maksat helikopteri, taarruz helikopteri ve insansız hava araçları da konuşlanacaktır.

Türk Deniz Kuvvetlerinin bugüne kadar sahip olduğu en büyük gemi olacak ANADOLU (LHD)’nun inşa faaliyetlerine Sedef Tersanesi’nde resmi olarak 30 Nisan 2016 tarihinde başlanmıştır. ANADOLU’nun 2021 yılında Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmete girmesi planlıdır.

(ANADOLU’nun (LHD) 2021 yılında Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmete girmesi planlıdır.)

LHD sözleşmesi SEDEF tersanesi ile 1 Haziran 2015 tarihinde imzalanmış ve proje faaliyetlerine 18 Eylül 2015 tarihi itibarı ile başlanmıştır. Gemi, İspanyol “Juan Carlos I” LHD dizaynına göre İspanyol Navantia firmasının teknolojik ortaklığında inşa edilecektir.

NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (Standing NATO Maritime Group-2 (SNMG-2)) kapsamında 19 Mayıs - 23 Haziran 2017 tarihleri arasında görev yapan TCG GÖKÇEADA (F-494) Fırkateyni, 05 Haziran 2017 tarihinde İspanya Deniz Kuvvetlerinden ESPS JUAN CARLOS – I (İnşası devam eden Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi  ANADOLU’nun prototipi) ile denizde akaryakıt ikmali  icra etmiştir.

 

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) Projesi

ZAHA projesi sözleşmesi 7 Mart 2017 tarihinde Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile FNSS firması arasında imzalanmıştır. Sözleşmeye göre, 27 araç üretilecek olup, 23 adedi personel taşıma, 2 adedi komuta kontrol ve 2 adedi de kurtarma konfigürasyonunda olacaktır. ZAHA’lar, ANADOLU’da (LHD) konuşlandırılacaktır.

 

 

 

 

 

 

Amfibi Gemi (LST) Projesi

Uzak mesafelere güç aktarımı ihtiyacı, hava imkân ve kabiliyeti olan, geniş hacmi ile araç ve insanların belli bir süre korunaklı şekilde barınabileceği ve personel ile malzemenin nakil edilebileceği LST tipi gemilerin tedarik edilmesini dikte ettirmiştir.

İnşası Anadolu Deniz İnşaat Kızakları San.ve Tic.A.Ş. tersanesinde yapılması planlanan LST tipi gemiler için 2011 yılında sözleşme imzalanmıştır. Birinci gemi BAYRAKTAR’ın inşasına 13 Mayıs 2014, ikinci gemi SANCAKTAR’ın inşasına 26 Eylül 2014 tarihlerinde başlanmıştır.

İlk gemi BAYRAKTAR 3 Ekim 2015 tarihinde, ikinci gemi SANCAKTAR 17 Temmuz 2016 tarihinde denize indirilmiştir.

TCG BAYRAKTAR (L-402), 22 Nisan 2017 tarihinde yapılan resmi tören ile Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmete girmiştir. İnşası devam eden ikinci LST’nin (SANCAKTAR) deniz kabul testleri sonrası 2017 yılı son çeyreğinde Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesi planıdır. 

TCG BAYRAKTAR (L-402), gelişmiş ileri muhabere elektronik ve komuta kontrol imkânları ile harekât ve lojistik görevlerine katkı sağlamanın yanı sıra gerektiğinde doğal afet görevlerini yerine getirebilecek imkân ve kabiliyetlere sahiptir. TCG BAYRAKTAR (L-402), 22 Nisan 2017 tarihinde yapılan resmi tören ile Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmete girmiştir.

Okunma Sayısı :26342
Güncelleme Tarihi : 28-09-2017