Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

Amfibi Gemi Projeleri


Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) Projesi

Türk Deniz Kuvvetleri için gelişim sağlanması gerekli alanlardan biri de intikal kabiliyeti ve hareket kabiliyetidir. Geçen on yıllık süre içinde küresel veya bölgesel olarak yaşanan olaylar, Türk Deniz Kuvvetlerinin değişkenlik gösteren olaylar karşısında ani reaksiyon gösterebilen, kriz bölgelerinde harekât icra edebilen, afet ve insani yardım yapabilen bir yapıda kuvvete ihtiyacı olduğunu göstermiştir. Bahse konu ihtiyaç, uzak mesafelere güç aktarımı yapabilen, hava imkân ve kabiliyeti olan, geniş hacmi ile araç ve insanların belli bir süre korunaklı şekilde barınabileceği Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD)nin tedarik edilmesini dikte ettirmiştir. LHD Projesi; LCM (Mekanize Çıkarma Aracı), AAV (Amfibi Hücum Aracı), LCVP (Zırhlı Personel Taşıma Aracı), rehberleme maksatlı komutan vasıtası ve RHIB (Sert karinalı şişme bot) tedariklerini kapsamaktadır. LHD, helikopterler ile birlikte muhtelif amfibi araç ve Amfibi Deniz Piyade Taburunu taşıma kabiliyetine sahip olacaktır. LHD sözleşmesi 1 Haziran 2015 tarihinde imzalanmış ve proje faaliyetlerine 18 Eylül 2015 tarihi itibarı ile başlanmıştır. Türk Deniz Kuvvetlerinin ayrıca, amfibi harekâtta ani reaksiyon göstermek maksadıyla LHD’de konuşlandırmak üzere Hava Yastıklı Çıkarma Aracı projesi de bulunmaktadır.

Türk Deniz Kuvvetlerinin ilk LHD’si olacak ANADOLU’un “İlk Sac Kesim Töreni” 30 Nisan 2016 tarihinde Sedef Tersanesi’nde icra edilmiştir. LHD’nin 2021 yılında Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmete girmesi planlanmaktadır.

 

 

 

Amfibi Gemi (LST) Projesi

Uzak mesafelere güç aktarımı ihtiyacı, hava imkân ve kabiliyeti olan, geniş hacmi ile araç ve insanların belli bir süre korunaklı şekilde barınabileceği ve personel ile malzemenin nakil edilebileceği LST tipi gemilerin tedarik edilmesini dikte ettirmiştir.

İnşası ANADOLU Deniz İnşaat Kızakları San.ve Tic.A.Ş. tersanesinde yapılması planlanan LST tipi gemiler için 2011 yılında sözleşme imzalanmıştır. Birinci gemi BAYRAKTAR’ın inşasına 13 Mayıs 2014, ikinci gemi SANCAKTAR’ın inşasına 26 Eylül 2014 tarihlerinde başlanmıştır.

İlk gemi BAYRAKTAR 3 Ekim 2015 tarihinde, ikinci gemi SANCAKTAR 17 Temmuz 2016 tarihinde denize indirilmiştir.

Amfibi Gemilerin, 2017 yılı içinde hizmete alınması planlıdır. BAYRAKTAR, gelişmiş ileri muhabere elektronik ve komuta kontrol imkânları ile harekât ve lojistik görevlerine katkı sağlamanın yanı sıra gerektiğinde doğal afet görevlerini yerine getirebilecek imkân ve kabiliyetlere sahip olacaktır.

Okunma Sayısı :24760
Güncelleme Tarihi : 12-12-2016