Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

Yardımcı Gemi Projeleri


Lojistik Destek Gemisi Projesi

Deniz Kuvvetleri K.lığının ihtiyaçları kapsamında iki lojistik destek gemisi Tuzla/İstanbul’da konuşlu Selah Tersanesi’nde inşa edilmektedir.

Birinci lojistik destek gemisi, YZB.GÜNGÖR DURMUŞ 08 Ekim 2016 tarihinde, ikinci gemi ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ ise 08 Temmuz 2017 tarihinde yapılan törenle denize indirilmiştir.

Birinci lojistik destek gemisinin Ocak 2018 ayında, ikinci geminin ise Mart 2018 ayında Deniz Kuvvetleri K.lığında hizmete girmesi planlıdır.

Lojistik Destek Gemisi özellikleri;

Lojistik Destek Gemisi özellikleri;

106.51 metre  boy,

16.8 metre genişlik,

6150 ton yakıt taşıma kapasitesi,

Helikopter platformu

Saatte 12 deniz mili (22 km/saat) üzerinde sürat,

9500 deniz mili (17594 km) seyir siası.

Denizaltı Kurtarma Gemisi (MOSHIP) ve Kurtarma ve Yedekleme Gemileri Projeleri

Türk Deniz Kuvvetleri suüstü ve sualtında ağır denizlerde kurtarma imkânına sahip olacak Denizaltı Kurtarma Gemisi (MOSHIP)’nin tedarikine ilişkin projeyi başlatmıştır. MOSHIP, sahip olacağı Milli ve NATO derin su kurtarma araçları ile hasar görmüş denizaltı personeline yaşam desteği verecek, 600 m derinliğe kadar denizaltıdan personelin kurtarılmasını sağlayacak, suüstü gemileri için kurtarma görevini, sualtı çalışmaları ve enkaz kaldırma çalışmalarını icra edecektir.

Ayrıca, Türk Deniz Kuvvetleri suüstü ve sualtında ağır denizlerde kurtarma imkânına sahip olacak Kurtarma ve Yedekleme Gemilerinin tedarikine ilişkin projeyi başlatmıştır. Kurtarma ve Yedekleme Gemileri ile açık deniz yedeklemesi, denizaltı kurtarma harekâtına destek, yara alan/karaya oturan/arıza yapan gemilerin kurtarılması/yedeklenmesi, suüstü atışlarında hedef çekme ve gemi yangınlarına müdahale etme imkânı kazanılacaktır. Bu proje ile amaç, minimum ömür devri maliyeti ile NATO’nun unsurları ortak çalışabilirliği sağlanmış, etkin bir denizaltı kurtarma imkân ve kabiliyetine sahip olmaktır.

 

 

Projelerde sözleşme Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile İstanbul Denizcilik Gemi İnşa ve San.Tic.A.Ş. arasında 28 Ekim 2011’de imzalanmıştır.

TCG ALEMDAR (MOSHIP) 28 Ocak 2017 tarihinde Türk Deniz Kuvvetlerine katılmıştır. (Boy 90.8 m, genişlik 19 m, su çekimi 4.45 m, deplasman 4200 t.)

Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi Projesi

Dünya denizlerinde icra edilecek harekâtta ulusal ve uluslararası görev kuvvetlerini desteklemek üzere tedarik edilmesi planlanan Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) projesi başlatılmıştır.

DİMDEG'in ana görev fonksiyonu İdari ve Lojistik faaliyetler kapsamında Muharebe Hizmet Desteğidir. Amfibi Harekât ve Malzeme Nakli görev fonksiyonu ile Barışı Destekleme ve Doğal Afet Yardım Harekâtına da katkı sağlayacaktır.

DİMDEG’in tasarımı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tamamlanmıştır. SSM tarafından Teklife Çağrı Dosyası yayımlanmış ve 30 Eylül 2016 tarihinde firma teklifleri alınmıştır. İhale kapsamında Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından seçilecek firma tarafından inşa faaliyetlerine başlanacaktır.

Okunma Sayısı :15675
Güncelleme Tarihi : 28-09-2017