Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Yardımcı Gemi Projeleri


Lojistik Destek Gemisi Projesi jistik Destek Gemisi Projesi

Deniz Kuvvetleri K.lığının ihtiyaçları kapsamında inşa edilen iki adet Lojistik Destek Gemisinden ilki, YZB. GÜNGÖR DURMUŞ (A-574) 08 Ekim 2016 tarihinde, ikinci gemi ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ (A-575) ise 08 Temmuz 2017 tarihinde yapılan törenle denize indirilmiştir. 

Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi (MOSHIP), Kurtarma ve Yedekleme Gemileri Projeleri

Türk Deniz Kuvvetlerinin su üstü ve su altında ağır denizlerde kurtarma yeteneğine sahip olması maksadıyla Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi (MOSHIP)’nin tedarikine ilişkin proje 10 Haziran 2005 tarihinde başlatılmış,  TCG ALEMDAR adı verilen gemi 28 Ocak 2017 tarihinde Türk Deniz Kuvvetlerine katılmıştır.

TCG ALEMDAR, sahip olduğu Milli ve NATO derin su kurtarma araçları ile hasar görmüş denizaltıdaki personele yaşam desteği vermekte, 600 metre derinliğe kadar denizaltıdan personelin kurtarılmasını sağlamakta, suüstü gemileri için kurtarma görevini, sualtı çalışmaları ve enkaz kaldırma çalışmalarını icra edebilmektedir.

Bu proje sayesinde NATO unsurları ile ortak çalışabilirlik sağlanmış ve etkin bir denizaltı kurtarma imkân ve kabiliyetine sahip olunmuştur.

Kurtarma ve Yedekleme Gemileri, açık deniz yedeklemesi, denizaltı kurtarma harekâtına destek, yara alan/karaya oturan/arıza yapan gemilerin kurtarılması/ yedeklenmesi, suüstü atışlarında hedef çekme ve gemi yangınlarına müdahale etme imkânına sahiptir.

TCG ALEMDAR’ın sahip olduğu imkânlar;

Kaza veya arıza nedeniyle su yüzeyine çıkamayan denizaltının yaşam desteğinin sağlanması, Azami 72 saat içinde ve 600 metre derinliğe kadar denizaltıdan personel kurtarılması, Yara alan kaza/arıza yapan gemilerin kurtarılması,Su altı onarım ve enkaz çıkarma.

 

 

Ayrıca; Kurtarma ve yedekleme görevlerini icra etmek üzere TCG IŞIN (A-583) 22 Temmuz 2017, TCG AKIN (A-584) 29 Aralık 2017 tarihinde hizmete girmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi Projesi (DİMDEC)

Dünya denizlerinde icra edilecek harekâtta ulusal ve uluslararası görev kuvvetlerini desteklemek üzere tedarik edilmesi planlanan Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) projesi başlatılmıştır.

DİMDEG'in ana görev fonksiyonu İdari ve Lojistik faaliyetler kapsamında Muharebe Hizmet Desteğidir. Amfibi Harekât ve Malzeme Nakli görev fonksiyonu ile Barışı Destekleme ve Doğal Afet Yardım Harekâtına da katkı sağlayacaktır. 

DİMDEG’in tasarımı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tamamlanmıştır. Geminin 2023 yılında hizmete girmesi planlanmaktadır.

 

 

 

Okunma Sayısı :28818
Güncelleme Tarihi : 20-02-2019

BAĞLANTILAR