Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Meteoroloji


Hava Durumu Tahmini

Havanın iyi, yağmurlu, rüzgârlı veya fırtınalı olacağını anlamak kolaydır.

Gökyüzü koyu mavi görünürse, güneş doğarken parlak ve hafif sisli bulunursa, gökkuşağı akşam görünürse, güneş ay etrafında büyük hale olursa, havanın iyi olacağı anlaşılır.

Güneş doğarken, gökyüzünün kırmızı, gökkuşağının sabahleyin görünmesi, ay’ın etrafında küçük bir çember bulunması yağmura işarettir.

Havanın sisli bulunması, sükûnetli olacağını gösterir.

Güneş doğarken kırmızı görünmesi, batarken gökyüzünün kırmızı olması, rüzgâra işarettir.

Güneşin soluk ve dumanlı doğması, ay’ın parlak olması, bulutların beyaz olması, Güneş ve ay’ın etrafında bir kavis bulunması fırtınaya işarettir.

Rüzgar

Rüzgar; harekette olan havadır. Bu hareket bir doğrultuda olup daima yataya pek yakındır. Rüzgârın eğimi birkaç dereceyi geçmez. Rüzgâr doğrultusu, rüzgârın estiği yönle gösterilir. Mesela kuzey rüzgârı kuzeyden gelen yani, kuzeyden güneye doğru esen rüzgâr demektir. Rüzgârın yönü rüzgâr fırıldağı denilen aletle tayin edilir . Rüzgârlara, yönlerine göre isim verilir. Kuzeyden esen rüzgara Yıldız , kuzeydoğudan esene Poyraz, kuzeybatıdan esene Karayel, doğudan esene Gündoğusu, Batıdan esene Günbatısı, güneyden esene Kıble, güneydoğudan esene Keşişleme, güneybatıdan esene Lodos denir.

Isı Değişim Formulü
Isı-Rüzgar Cetveli

Isı-Rüzgar Münasebeti

Yukarıdaki çizelgede görüleceği gibi, hava sıcaklığı, insan, malzeme, araç ve yiyecek maddeleri üzerine, rüzgârın hızına bağlı olarak değişik kuvvetlerde etki yapmaktadır. Yukarıdaki çizelge bütün birliklerce çok iyi bilinip uygulandığı sürece soğunun olumsuz etkilerinden korunmak mümkündür. Don çalması, oldukça ılık havalarda bile rüzgârın vücudun korunmasız kısımlarına nüfuz ettiği durumlarda meydana gelebilir. Örnegin; Sayet rüzgâr sakin ve ısı -29 C ise, dondurucu rüzgâr etkisi çok azdır. Ancak aynı ısı derecesinde rüzgâr saatte 40 Km. süratte esiyor ise dondurucu rüzgâr halinde oluşan ısı derecesi -59 C olur. Bu koşullar altında tehlike büyüktür ve bu ısıya maruz kalan vücut 30 saniye içinde donabilir.

Hava Durumu

0 - Bulutsuz, açık sema 1/8’e kadar kapalı 40 - Sis
1 - Kısmen bulutlu, sema 1/8’e kadar kapalı 50 - Çisenti
2 - Bulutlu, sema 4/8’den 7/8’e kadar kapalı 60 - Yağmur
3 - Tam kapalı 69 - Sulu kar
4 - Hafif sis (Görüs 1000 metrenin üstüne çıkabilir.) 70 - Kar
7 - Şimşek 81 - Yağmur sağanakları
13 - Pis hava 83 - Kar sağanakları
14 - Sağanaklı hava (Boralı) 88 - Dolu, yağmur veya dolu sağanakları
16 - Civarda yağış görünüyor 90 - Oraj
19 - Görüş sahasında hortumlar 97 - Kuvvetli oraj
GörüşDenizin Durumu

Okunma Sayısı :10582
Güncelleme Tarihi : 24-12-2014

BAĞLANTILAR