BARBAROS Türk Deniz Görev Grubu

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu Hakkında


Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez 2010 yılında oluşturulan Türk Deniz Görev Grubu bir Tuğamiral Komutasında 6 Mayıs - 6 Temmuz 2010 tarihleri arasında aktive edilmiştir.

Bu Görev Grubu ile Mayıs-Temmuz 2010 tarihleri arasinda icra edilen seyir süresince başta Akdeniz’e kıyısı olan Kuzey Afrika Ülkeleri olmak üzere toplam 9 ülke ziyaret edilmiştir.

Türk Deniz Görev Grubu Mayıs-Ağustos 2011 tarihleri arasında ikinci kez aktive edilmiş, bu kapsamda Kızıldeniz, Aden Körfezi, Arap Denizi ve Hint Okyanusu'nda 8 ülke ziyaret edilmiş ve bölgede deniz haydutluğu ile mücadele kapsamında teşkil edilen NATO ve Uluslararası Görev Gruplarının faaliyetlerine destek sağlanmıştır.

Türk Deniz Görev Grubunun üçüncü aktivasyonu Barbaros Türk Deniz Görev Grubu adı ile 17 Mart-27 Haziran 2014 tarihleri arasındaki periyodu kapsamaktadır.

Barbaros Türk Deniz Görev Grubunun “Ufuk Ötesi” temasıyla icra edeceği seyir, Afrika Kıtası’na yönelik olarak planlanmıştır.

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu,

4 gemi ile teşkil edilen Barbaros Türk Deniz Görev Grubu tarafından, ana üsten uzakta icra edilecek 102 günlük seyir süresince;

Gemiler seyir süresince yaklaşik 15000 deniz mili (yaklaşik 30000 km) yol katetmiştir.

1866’de 2 Türk korveti Afrika Kıtası’nın batı sahilleri boyunca seyretmiş, olumsuz deniz ve hava şartları sebebiyle 2 ay süreyle Cape Town/Güney Afrika’da kalmış ve müteakiben Ümit Burnu’nu geçerek Aralık 1866’da Basra Limanı’na varmıştır.

Bu kapsamda, Türk Deniz Kuvvetleri Tarihinde 1866’dan sonra ilk defa Ümit Burnu Barbaros Türk Deniz Görev Grubu tarafından geçilmiştir.

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu Aktivasyonu süresince Dışişleri Bakanlığı genel koordinesinde, liman ziyaretleri ile eş zamanlı olarak;

TİKA tarafından temin edilen temel gıda yardımları gemilerimiz tarafından limanlara intikal ettirilecek ve Büyükelçilikler vasıtasıyla dağıtımının yapılması sağlanmıştır.

Sağlık Bakanlığı ekipleri tarafından önceden koordine edilmiş değişik limanlarda gemilerin sağlayacağı lojistik destek ile ziyaret edilen ülkelerin sağlık personeline eğitim verilmiştir.

Deniz Kuvvetleri K.lığı emrinde faaliyet gösteren Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Mobil Eğitim Timleri tarafından seçilen limanlarda ziyaret edilen ülkelerinin Deniz Kuvvetleri unsurlarına denizde güvenliğe yönelik eğitimler verilmiştir.

Liman ziyaretleri ile eş zamanlı olarak; mevcut ya da planlı savunma sanayii işbirliği faaliyetlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak, savunma sanayii imkan kabiliyetlerinin sergilenmesine destek sağlamak maksadıyla;

Savunma Sanayii Müsteşarlığı koordinesinde çeşitli savunma sanayii kurum ve kuruluşlarının, limanlarda bulundurularak tanıtım faaliyetlerinde bulunmuştur.

Ayrıca liman ziyaretleri süresince tüm ülkelerde askeri ve mülki makamlara resmi ziyaretlerde bulunulmuş, gemilerimiz halkın ziyaretine açılmış, gemilerimizde geniş katılımlı resepsiyonlar düzenlenmiştir.

Barbaros Türk Deniz Görev Grubunun 18 Mart'ta Çanakkale'den başlayacak 2014 yılı Afrika seyrinin;

katkı sağlamıştır.

Okunma Sayısı :4545
Güncelleme Tarihi : 30-12-2014