Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu

Komuta Yapısı


BLACKSEAFOR'a ilişkin siyasi kararlar, Dışişleri/Savunma Bakanları'nın veya onların yetkili kıldıkları temsilcilerin yapacakları toplantılar vasıtasıyla alınmaktadır.

Dışişieri veya Savunma Bakanları'nın yada onların yetkili kıldıkları temsilcilerinin toplantıları, siyasi konulara, BLACKSEAFOR'un faaliyetlerinin siyasi yönlerine ve Karadeniz Deniz Kuvvetleri Komutanları Komitesi için genel siyasi yönlendirmeye odaklanacaktır.

Bakanlar toplantılarında, BLACKSEAFOR'a girmeye istekli devletlerin taraf olma talepleri dikkate alınabilmektedir. Bakanlar aynı zamanda gerektiğinde, özel konularda çalışmada bulunmak maksadıyla, Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı'ndan üst düzey uzmanlardan oluşacak geçici alt grupları görevlendirebilmektedir.

Siyasi istişareler tarafların yetkili Hükümet Temsilcileri, üst düzey askeri istişareler ise, Genelkurmey Başkanları veya onların temsilcileri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bakanların, Genelkurmay Başkanlarının veya temsilcilerinin toplantıları, normalde yılda bir kez icra edilmektedir. Bu toplantılar anlaşmaya taraftar ülkelerden birinin daveti üzerine de düzenlenebilmektedir.

Kuvvetin Harekat Komuta Makamı olan Karadeniz Deniz Kuvvetleri Komutanları Komitesi (BSNC), tarafların Deniz Kuvvetleri Komutanları ve Rusya Federasyonu için Karadeniz Donanma Komutanı'ndan oluşmaktadır. BSNC, görevlendirme ve diğer faaliyetlerinde genel yönlendirme ve kontrolüne yönelik icra makamı olarak tesis edilmiştir. Aynı zamanda kuvvetin harekat komutası, BSNC'de bulunmaktadır.

BSNC kuvvetin herakat kontrolünü, OPBLACKSEAFOR (BLACKSEAFOR Harekat Kontrol Makamı) adı verilen ve COMBLACSEAFOR (BLACKSEAFOR Komutanı)'un ülkesi tarafından tayin edilen bir başka amirale devreder. BLACSEAFOR'un taktik komutası ise, BLACKSEAFOR komutanındadır.

Okunma Sayısı :4073
Güncelleme Tarihi : 30-12-2014

BAĞLANTILAR