Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

(E) Tuğamiral Mustafa İPTEŞ


  1960 yılında Tekirdağ’da doğan Emekli Tuğamiral Mustafa İPTEŞ, 1981 yılında Deniz Harp Okulu’ndan mezun olarak Donanma’ya katılmıştır. 1981-2005 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığının çeşitli gemilerinde branş subaylığı, bölüm amirliği ve TCG YILDIRIM fırkateyni Komutanlığı görevlerinde bulunan (E) Amiral İPTEŞ, ayrıca yurt içinde kurmaylık ve yurt dışında yüksek lisans eğitimleri ile çeşitli karargah görevlerinde bulunmuştur.

  5’inci Muhrip Filotillasi Komodorluğu görevini müteakip 30 Ağustos 2006 tarihinde Tuğamiralliğe terfi ederek 2006-2010 yılları arasında Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı görevinde bulunan (E) Amiral İPTEŞ, bu görevi esnasında hidrografi ile ilgili çeşitli uluslararası faaliyetlere katılmış ve bu kapsamda;

  23-27 Nisan 2012 tarihleri arasında Monaco'da yapılan Uluslararası Hidrografi Konferansında gerçekleştirilen seçimde, Uluslararası Hidrografi Örgütü (International Hydrography Organisation-IHO) Direktörlüğü’ne seçilen (E) Amiral İPTEŞ, 01 Eylül 2012 tarihinde başladığı görevini 2017 yılına kadar 5 yıl süre ile yürütmüştür. 28 Nisan 2017 tarihinde çeşitli ülkelerden 8 adayın katıldığı IHO Direktörlüğü seçiminde (E) Amiral İPTEŞ IHO Direktörü olarak yeniden seçilmiş olup, 2020 yılına kadar görevini sürdürecektir.

IHO'da ikinci defa bir Türk temsilcinin üst düzey yöneticiliğe seçilmesi, uluslararası toplumun hem (E) Amiral İPTEŞ'in ehil yöneticiliğine olan güvenin göstergesi, hem de ülkemizin dünya denizciliğinde güçlenen konumu ve prestijinin yansımasıdır. Dünyada uluslararası denizcilik alanında önde gelen örgütlerden biri olan IHO; seyir emniyetini desteklemek ve deniz çevresini korumak maksadıyla 1921’de kurulmuş olan, dünyadaki hidrografi ve deniz haritacılığı faaliyetlerinin uluslararası standartlarını ve koordinasyonunu sağlayan teknik bir örgüttür. Merkezi Monaco’da bulunan IHO’ya 85 ülke üye olup, Türkiye IHO'nun 67 yıldır üyesidir.

  (E) Amiral İPTEŞ’in denizcilik, deniz güvenliği, seyir emniyeti, hidrografi, oşinografi, deniz haritacılığı, deniz araştırmaları, deniz hukuku ve deniz çevresinin korunması alanlarında çeşitli ulusal ve uluslararası konferans bildirileri ve yazılı eserleri bulunmaktadır.

  Uluslararası platformda en etkin ve saygın örgütlerden birinin yöneticisi olarak ülkemizi ve Türk Deniz Kuvvetlerini başarıyla temsil eden Emekli Tuğamiral Mustafa İPTEŞ’e üstün başarılarının devamı ile esenlikler dileriz.

Okunma Sayısı :9083
Güncelleme Tarihi : 05-05-2017

BAĞLANTILAR