Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Koyun Adaları Savaşı


Koyun Adaları Muharebesi

Çaka Bey, 17 çektiri ve 33 yelkenliden oluşan mevcut deniz gücü ile 1090 yılının Mayıs ayı başlarında İzmir’den Ege’ye açılmıştır. İlk olarak Bizans’ın İzmir yolu üzerindeki Midilli Adası’nı zahmetsizce zapt etmiştir. Türk filosu, Sakız Adası’na yönelmiştir. Bu adayı da işgal ettikten sonra, keşif kuvvetlerinden, Bizans Donanması’nın Çandarlı açıklarından güneye doğru ilerlemekte olduğu haberini almıştır. Çaka Bey, ile hemen harekete geçerek Niketa Kastamonita komutasındaki Bizans Donanmasını karşılamak üzere seyre başlamıştır.

19 Mayıs 1090 tarihinde öğle üzeri her iki Donanma, Koyun Adaları yakınlarında karşı karşıya gelmiştir. Çaka Bey, Türk filosunu Bizans Donanmasına rampa ederek gemileri birbirine kenetlemiş, karşısındakini yok etmek hedefini güden bir savaşa girişmiştir.

Kanlı boğuşma gece yarısına kadar sürmüştür. Neticede Bizans Donanmasının kaçıp kurtulabilen beş on teknesi dışında geri kalanların bir kısmı zapt edilmiş, diğerleri batırılmıştır. Türklerin bu ilk deniz savaşı Bizans Donanmasının büyük yenilgisi ile sona ermiştir. “Koyun Adaları Savaşı” adıyla tarihe geçen 19 Mayıs 1090 tarihli deniz savaşı Türk Donanması’nın ilk deniz savaşıdır ve Türklerin zaferiyle neticelenmiştir. Koyun Adaları zaferinden sonra Çaka Bey’ in önderliğindeki Türk güçleri Bizans’a ait olan Sakız ve Sisam adalarını da ele geçirmiştir.

 

Okunma Sayısı :350
Güncelleme Tarihi : 19-07-2019

BAĞLANTILAR